Pse do tė vazhdoj!
Kur nuk funksionon shteti ligjor zėnė vend thashethemet. E qė nė Kosovė tashmė ėshtė etabluar sistemi i thashethemeve tė cilat vlejnė si tė vėrteta pas tė cilave thashethemxhinjtė fshihen si minjtė kjo gjė dihet.
Ky fenomen nuk ėshtė i ri dhe nuk ngjet vetėm nė mesin tonė. Gjithsesi, tek ne nga ky zanat jetojnė e pėrfitojnė parapolitika, ekonomia, portalet e mediet mercenare si dhe qarqe tė caktuara politike e financiare. Prandaj edhe nuk kalojnė ditė, javė, muaj e vite tė tėra qė kėto dhe kėso thashethemesh tė mos pėrsėriten kudo nė vend. Nga fshatrat e thella tė Dukagjinit e Drenicės, Llapit e Anamoravės e deri nė Prishtinė. Dhe anasjelltas.

Jo rrallė njeriu e ka mėse tė vėshtirė ta kuptojė prej nga dhe si vijnė kėto llafe tė cilat mėpas shėndėrrohen nė mite tė cilat bėhen edhe mė tė vėrteta sesa vet e vėrteta. Dhe kjo e fundit nuk ėshtė e vėshtirė tė shihet dhe dihet! Sepse megjithatė jemi njė shoqėri dhe vend kaq i vogėl sa ēdokush qė mendon se mund tė ikė nga ajo qė e ka folur ose bėrė thjesht e ka tė pamundur. Qoftė kjo pėr mirė ashtu edhe pėr keq.

Thėnė shkurt: puna e atyre profesionistėve qė u pėrmendėn mė sipėr ėshtė e thjeshtė. Sepse ata e dijnė kėtė gjė. Pikėrisht pėr kėtė shėrbehen me metodat e njohura tė mafisė sė kuqe (red mafia), tė cilėn kėtu ėshtė vendi ta quajmė edhe nacionalsocialiste. Moto e punės sė tyre ėshtė ajo pra qė qe sprovuar edhe nė histori: rrena qė pėrsėritet 99 herė, herėn e 100-tė do tė besohet si e vėrtetė!

Nuk ia vlen tė zgjatem kush dhe kur i ka pėrdorur kėto metoda. Tekefundit ata qė konstruktojnė dhe mėpas edhe lansojnė “lajmet” nė fjalė dihen e njihen nė Kosovė. Me emra dhe mbiemra. Dhe atė jo vetėm prej dje apo sot por prej pasēlirimit tė vendit. Ėshtė njė traditė qė e kanė nga metodat qė ua kanė mėsuar nga koha e Titos e pastaj edhe Milosheviqit. Nuk po flasim kėtu pėr simpatizues tė njėrit apo tjetrit diktator. Jo. Fjala ėshtė pėr bashkėpunėtorė tė atyre regjimeve tė cilėt edhe sot e kėsaj dite nė vendin nė tė cilin jetojnė dhe veprojnė- Kosovė, munden tė mbijetojnė vetėm falė “punės” sė tyre. E ajo ėshtė: tė gjenerojė thashetheme, kriza, vjedhje, korrupsion, dėshmi tė rrejshme, mashtrime e ēka jo tjetėr. Kėto metoda tė “punės” sė tyre janė edhe ushqimi, buka e tyre e pėrditshme!

E kam thėnė publikisht dhe po e pėrsėris: personalisht nuk do tė toleroj mė asgjė! Nuk do ndalem nė asnjė ēast qė tė denoncoj secilin qė flet nė emrin tim dhe nė emrin e familjes sime. Po e them dhe po e pėrsėris publikisht qė ėshtė duruar pėr 15 vite me radhė tė bėhen shpifje dhe lansohen thashetheme tė cilat herėn e 100 janė besuar si tė vėrteta. Ashtu siē doli e vėrteta rreth rastit “Pandora”, ku nė ditėt nė vijim do i bėj publik edhe emrat e banorėve tė pallatit nė fjalė nė mėnyrė qė tė shohim se kush janė fatlumėt, ku kanė punuar dhe ku janė tė angazhuar! Njėkohėsisht do ndalem veē e veē tek secila pėrfolje qė ėshtė bėrė pėr vite e vite nė emrin tim! Por pėr kėtė pak mė vonė.

Ėshtė e drejtė legjitime e edhe atyre qė i quaj dhe njoh si pėrkrahės tė mi apo partisė ku jam anėtar poaq sa ėshtė e drejtė legjitime e atyre qė i shohin me dyshim kėto ndėrhyrje publike qė po i bėj dhe po i bėjmė kohėve tė fundit, pra ėshtė e drejtė legjitime e tė dy palėve tė pyeten pse tashti dhe pse kėshtu?

Siē e kam theksuar edhe po pėrsėris: ka ardhur koha qė mė tė mos heshtet. Haga ėshtė pėrmbyllur. Dikujt edhe s’i intereson se nėpėr ēfarė ballafaqimesh dhe vėshtirėsish ėshtė kaluar nėpėr atė proces tė gjatė gjyqėsor i cili natyrisht qė u zgjat duke iu falenderuar edhe ndihmės sė pikėrisht thashethemexhinjve. Paragjykimet publike tė cilat kanė ardhur si pasojė e fushatave mirė tė pėrgatitura dhe saktėsisht tė dirigjuara i kanė patur frytet e tyre dhe ndoshta ka qenė naive tė besohet qė ato do ndalen. Por ja qė kėta qė ato i kanė lansuar janė ende kėtu dhe janė bile edhe nė pushtet! Dhe kėta nuk janė as fantomė e as tė panjohur. Pėrkundrazi.

Rasti i fundit, sesi njė portal mercenar pėrmes sekserėve medial dhe shėrbimit i cili pėr vete pohon qė ėshtė “shuar” e qė nė tė vėrtetė ėshtė transformuar nga njė shėrbim nėntoke me duar tė pėrgjakura dhe rrėnjė tė dyshimta nė njė, pėr rrethana tė Kosovės, konglomerat korrupsioni me sektorėt pėr propagandė, shantazhim, shpifje, fyerje dhe ēkado qė ėshtė nevoja, tregon pėr atė qė jo vetėm se ėshtė koha e fundit tė flitet dhe luftohet kjo e keqe e madhe e Kosovės por edhe tė nxirren nė shesh tė gjitha ato qė deri mė sot janė pėrfolur apo lansuar nė eter si tė vėrtetat absolute.

Ato qė me kėtė rast dua t’i potencoj dhe nė mėnyrė tė tėrthortė t’i pėrgjigjem edhe fletrrufesė nė fjalė janė tė hartuar nga shėrbimi nė fjalė. Prandaj pėr sqarim: AAK-ja nuk ėshtė pronė e askujt tjetėr pos Kosovės! Ajo ėshtė pronė e anėtarėve tė Aleancės, votuesve tė Kosovės- edhe atyre qė e votojnė por edhe atyre qė s’e votojnė. Ėshtė subjekt dhe vlerė politike e vendit me orientime dhe politika tė djathta dhe kombėtare. AAK-ja qe formuar si subjekt politik me njė dhe tė vetmin qėllim: qė popullatės sė Kosovės t’i dėshmojė se jo tė gjithė udhėheqėsit e UĒK-sė kanė qenė pjesė e tė frustruarve tė luftės dhe pasluftės. Ata pra tė cilėt me metodat e tyre tė bėrjes sė politkės kanė bėrė ēdo gjė qė pikėrisht atė luftė ta shėndėrrojnė nė njė vlerė amorale dhe vendin ta katandisin nė luftė civile! Ata qė sot flasin dhe mundohen qė me temat e tyre tė bėra edhe bajat le tė shikojnė paksa: shtėpia e ndėrtuar e Ramush Haradinajt ėshtė ndėrtim me leje nga komuna, ėshtė ndėrtuar para themelimit tė institucioneve gjė kjo pėr tė cilėn ky ėshtė dashur pėr vite e vite tė tėra tė arsyetohej edhepse e ka potencuar qė ka qenė ndihmė e miqve tė tij qė jetojnė e punojnė nė SHBA e Zvicėr, dhe ajo sot ėshtė njė prej shtėpive tė zakonshme tė Prishtinės. Le tė shohim pra paksa pallatet e ndėrtuara tė pushtetmbajtėsve tė Kosovės tė ndėrtuara gjithandej nė Prishtinė e zona tjera. Le tė flasim e vėshtrojmė, e nėse doni edhe fotografojmė paksa pronat e tyre tė pafundme nėpėr vend! Tė gjitha kėto tė ndėrtuara me para tė taksapaguesit, qytetarit tė varfėr e nėpėrkėmbur tė shtetit tonė! Pėr kėtė dhe shumė shkaqe tjera them qė denoncimi do tė vazhdojė nė ēdo kusht dhe rrethanė- jo vetėm kur “Pandora” ėshtė nė pyetje por pėr tė gjitha rastet e deritashme ku jam pėrmendur dhe pėrmendem! Nė Kuvendin e Kosovės kam qenė kandidat pėr deputet me numrin rendor 50 kurse rezultatet nga ato votime tė cilat kanė qenė votimet e turpit tė Kosovės, nuk mė kanė nxjerrė si deputetin me numrin mė tė madh tė votave nė AAK. Pėr dijeni dhe kundėr shpifjes sė radhės: kurrė s’kam menaxhuar me para apo buxhet tė shtetit dhe kjo s’don tė thotė aspak qė s’i kam kushtet sa tė siguroj rrethana jetėsore normale, mesatare pėr njė ambient shqiptar tė Kosovės, pėr familjen time! Ndjehem mirė me kolegė tė partisė dhe pėr kėtė mundet secili tė pyet e pyetet. Qoftė nga brenda ashtu edhe nga jashtė. E kam thėnė dhe e kemi thėnė dhe e pėrsėris: mė nuk do heshtim! Bile bile, do kėrkojmė tė dalin nė shesh tė gjitha pėrfoljet dhe thashethemet. Kush e ka, siē thotė populli, mizėn nėn kapuē, le tė bėhet gadi dhe ballafaqohet me ato qė ka lansuar apo pohuar pėr vite e vite tė tėra. Partia Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės nė zgjedhjet e fundit i ka marrė mbi 100.000 vota. Dhe kjo dmth. se kjo parti ka strukturė mirė tė organizuar dhe si e tillė do garojė nė zgjedhjet e ardhshme. Ata qė shqetėsohen pėr sukseset e ardhshme tė AAK-sė kanė tė drejtė. Sepse do dhe duhet tė shqetėsohen me rritjen dhe fitoren e Aleancės nė zgjedhjet e ardhshme. Si deputet dhe si luftėtar pėr lirinė e Kosovės, jam angazhuar dhe angazhohem qė tė mbroj kryekėput interesat e mijėra bashkėluftėtarėve tė mi por edhe qytetarėve tė vendit: duke filluar nga zona prej nga vij e deri tek Prishtina ku jetoj dhe punoj e ku kam njė numėr tė madh tė votuesve dhe simpatizantėve. Pa lėnė anash kėtu as tema tė rėndėsishme, tė intersit kombėtar siē janė RTK e QKU pėr tė cilat mendoj qė nuk janė nė nivelin e duhur ashtu siē nuk ėshtė nė nivelin e duhur shėrbimet e shtetit pėr qytetarėt e vendit tė cilėt vazhdojnė tė jetojnė tė izoluar e nėpėrkėmbur si asnjė popull tjetėr nė rajon e Europė.

Kėtė gjendje nė tė cilėn vendi ndodhet e kanė kuptuar edhe qytetarėt e Kosovės tė cilėt vazhdojnė tė vuajnė pasojat e qeverisjes sė keqe dhe tolerimit tė krimit tė organizuar. Prandaj duhet parė edhe nervozėn e baronėve tė kuq, bosave tė krimit nė Kosovė, tė cilėt nė prag tė fushatės pėr zgjedhjet e ardhshme po nevrikosen ēdo ditė e mė shumė! Pse? Sepse po e dijnė dhe po e ndiejnė qė u ka ardhur fundi. Edhe atyre e edhe makinacioneve tė tyre tė cilat mė s’pijnė ujė sepse nė kėtė vend edhe me njė pasuri dhe tė drejtė elementare qytetare bėhet politikė e bėhet fushatė: me ujin e pijes!

Atė qė e thash pak mė lart “pėr kėtė pak mė vonė” po e shėnoj kėtu: le tė provojnė nė ēfarėdo mėnyre tė lansojnė tė pavėrteta dhe atyre do t’u dilet ndesh. Qė kjo tė bėhet do fillohet me tė gjitha ato qė mė parė janė pėrfolur pėr vite e vite tė tėra. “Pandora” ėshtė vetėm fillimi. E kam thėnė dhe e pėrsėris qė nuk ka askush pse tė frikėsohet as trazohet nga fjalėt “haraē”, “tall”, “pėrqindje”, “reket”, “lojėra fati” e ēka jo tjetėr. Pėr tė gjitha kėto kushdo qė ka folur apo flet nė emrin tim dhe tjetri ėshtė ndier i obliguar t’i pėrgjigjet atij “kushdo”-je, le tė urdhėrojė dhe le tė mė kontaktojė!

Le tė frikėsohen dhe trazohen tė gjithė ata qė nė emrin tim apo nė emrin e partisė pėr vite e vite tė tėra kanė bėrė gjėra tė tilla. Dhe sidomos ata qė kanė lansuar kėso thashethemesh. Mos tė fshihen mė si minjtė por le tė dalin dhe le tė flasin: kur dhe ku! Dua me kėtė rast edhe njėherėqė t’i ftoj publikisht tė gjithė ata pronar biznesesh e ndėrmarrjesh, familjare apo aksionarė, tė vogla e tė mėdha, nė ēdo cep tė Kosovės qė tė mos ngurrojnė tė denoncojnė kėdo qė nė emrin tim u ka kėrkuar diēka apo u kėrkon diēka. Dua me kėtė rast qė t’i ftoj tė shkojnė nė policinė e shtetit, nė EULEX - e nėse kėtyre s’u besojnė, tė lajmėrohen nė ēdo adresė tė partisė, qoftė nė degė e nėndegė qoftė nė Prishtinė dhe tė njoftojnė pėr rastet nė fjalė!

Ka ardhur koha qė kėto tema tė mbyllen njėherė e pėrgjithmonė!(Autori ėshtė Deputet nga radhėt e AAK-sė nė Kuvendin e Kosovės)
comments powered by Disqus