UNMIK-u varrosi "Rilindjen", punėtorėt kėrkojnė hisen !
Gazeta "Rilindja" nuk arriti tė mbijetojė, tė ketė fatin e simotrės parisiene "Le Monde"...
Ajo pėrjetoi atentatin e regjimit tė Sllobodan Milosheviqit. "Burgoset" nė prag tė luftės. Ndėrkaq, pas luftės ia kėndoi "tallkinin" UNMIK-u. Kulla e saj dhe trualli prej 5 hektarėsh janė nėn sqetullat e Qeverisė. Kush janė plaēkitėsit ? A i kap ata shpata e drejėtsisė ?

E vranė apo bėri vetėvrasje gazeta mė e vjetėr nė Kosovė, "Rilindja" ?
"Obduksioni" i saj ende nuk ėshtė bėrė pėr tė konstatuar "shkakun e vdekjes". Nėse ajo ėshtė vrarė, duhet kėrkuar kush janė vrasėsit ?

Kush t'i bėj gjyqin vrasėsve ?

Kjo gazetė me nam "burgoset" nė prag tė luftės. Ndėrkaq, ia kėndoi "tallkinin" UNMIK-u !

Qeveritarėt tanė nuk u bėnė merak pėr kėtė hap tė pėrēudshėm, i bėnė amin "njerėzve tė OKB-sė" !
Kjo gazetė nuk arriti tė rimėkėmbėt, ngase mbi krye i kishte sorrat, kėta tė UNMIK-ut dhe qeveritarėt. Gjatė vitit 2000 me njė vendim arbitrar UNMIK-u e bėri atė qė mundi, ia fshiu emrin "Rilindjes". Mbeti vetėm kujtimi pėr tė.

I ranė ēekiq nė kokė...
Ajo s'ėshtė mė si gazeta parisiene "Le Monde", si ajo italiane "Corriere della Sera", as si "Politika" e "Veēernje novosti" tė Beogradit, as si "Veēernji list" i Zagrebit, as si "Dello" e "Dnevnik" i Lubjanės...

Punėtorėt e kėsaj gazete, pas 14 vjetėsh, hyjnė nė Pallat, qė tash ėshtė nė zotėrim tė Qeverisė. Mbajnė mbledhjen pėr tė ardhmėn e tyre, kėrkojnė hisen, 20 pėrqindshin. Aty ishin tė pranishėm edhe pėrfaqėsuesit e Agjencisė Kosovare tė Privatizimit (AKP). Mė 7 prill, kjo Agjenci njoftohet pėr pėrmbushjen e njė formaliteti ligjor, zgjedhjen e organeve, drejtorit, kryetarit tė Kėshillit Punėtor dhe atij tė Sindikatės. Kwshtu e kwrkon procedura, formaliteti ligjor.

Kompleksin e "Rilindjes", qė pėrfshin kullėn dhe truallin nė sipėrfaqe prej 5 hektarėsh e ka blerė Qeveria me ēmimin prej 16 milionė euro. Njėzetpėrqindshi i kėsaj shumė ėshtė 3.2 milionė euro, tė cilat do t'u ndahen afro 200 punėtorėve. Procedurat me AKP-nė rreth gėzimit tė kėsaj tė drejte do t'i ndjek gazetari i kėsaj gazete, i emėruar nė postin e drejtorit Feim Tahirsylaj.

A ėshtė ēmimi real i kėsaj shit-blerjeje ?
Unė them se nuk ėshtė real. Qeveria ia lėshoi mjekrėn "Rilindjes" !
E mbėshteti pėr muri. I tha: Kaq vlen ti, kaq e ke pazarin... Kėsaj i thonė: Luaje mace kryet e buallit. S'bėhet luftė me qeveri !

"Rilindja" doli nė vitin 1945. Nė vitin 1990 u mbyll nga regjimi i Slobodan Milosheviqit. Pas luftės, mė 1999, ajo riaktivizohet. Nė mijėvjeēarin e dytė, shekullin 21, me njė vendim arbitrar tė UNMIK-ut kjo gazetė mbyllet, dėbohen punėtorėt nga objektet e veta dhe shkatėrrohet edhe dokumenatcioni.

Merret vendimi i pėrēudshėm tė mbyllet gazeta ? Por pse u shkatėrrua dokumenatcioni i saj ? Nuk ishte gjendje lufte ! Kush dha urdhėr pėr kėtė poshtėrsi ? A tė kujton kjo kohėn e fashizmit ?

Adolf Hitleri i ka djeg librat, pikturat, i shkatėrronte dokumentacionet...

Gazetari i kėsaj gazete Bajram Kabashi botoi librin "Rilindja" pėrkushtim dhe trishtim" (shėnime e kujtime 1982 - 1999). Bajram Kabashi, alias Gjergj Kabashi, sot rron nė Norvegji, drejton gazetėn elektronike "Revista Drini", kryeredaktor i sė cilės ėshtė Valentin Bruēaj. Kėsaj gazete ("Rilindjes") i kushtoi libėr tė titulluar "Deja vu" kolegu tjetėr, redaktori Esad Dujaka.

Esadi, mė 12 shkurt tė kėtij viti, nė njė emision televiziv, tė Klan Kosovės, rrėfeu pėr historinė e kėsaj gazete. Foli pėr ditėlindjen e saj, tė 69-tė. Nuk pėrmendi emrat e atyre qė kėtė gazetė e sollėn buzė greminės. Ky fliste pėr pėrurimin e librit tė tij. E pėrmendi kolegun tonė Tahirin (Nezirin), pėr tė cilin tha se iu mbushėn sytė me lot...

Njėri nga penat e forta tė kėsaj gazete ishte gazetari Ymer Shkreli, i njohur si "Ngucakeqi". Si gazetar e shkrimtar i madh bėri shumė pėr kėtė gazetė. Mu pėr guximin e tij e anatemuan nė fundvitet e 60-ta. Ai sot rron nė Zvicėr.

Goditjen mė tė rėndė "Rilindja" e pėrjetoi mė 5 korrik 1990 nga regjimi i Milosheviqit. Atėbotė i dėbuan punėtorėt e kėsaj gazete nga pallati. Njėri nga tė ngujuarit isha dhe unė, koleg i Kabashit me tė cilin ishim pranuar nė punė nė dhjetor tė '82-ės.

Pastaj "Rilindja" gjeti rrugėt e saja. Ndėrroi emrin, nė Kosovė doli si "Bujku", ndėrsa jashtė, nė Zvicėr, Shqipėri... - me emrin e saj tė vėrtetė. Njėri nga bosėt e gazetės jashtė Kosovės ishte Mehmet Emėrllahu dhe klani i tij.

Nga puna jonė, nė Tiranė janė blerė ndėrtesa banimi, ėshtė blerė dhe shtypshkronja "Eurorilindja" etj. Flitet pėr shpėrdorim tė pasurisė sonė, keqpėrdorim, vjedhje...

A do t'i kap keqbėrėsit shpata e drejtėsisė ?
Ēfarė lufte do tė bėhet pėr tė marrė hisen nga "Eurorilindja" ? Do tė kemi telashe, apo jo, rreth kėsaj prone me zyrtarėt e Shqipėrisė ?
Sot e asaj dite nuk dihet saktė kush sa e rrjepi "Rilindjen". Askush nuk dha pėrgjegjėsi.

Pas luftės, Berat Luzha hyri nė gazetė me "hu nė krah", mori postin e kryeredaktorit. Ai pėrshpėriti se kėtu e ka que UĒK-ja. Shihe ti, UĒK-ja ! Nuk i zgjati shumė. Gazetės ia vunė dryrin !
comments powered by Disqus