Demokracia nė fazėn pėrgatitore tė politikės
Mr.Ali Hertica Demokracia ėshtė fjalė pėr fjalė qė do tė thotė qeveri nga populli, vendim-marrje nga populli, tė bazuar nė parimin e barazisė.
Nė Kosovė a do tė jetė njė sistem shumė-partiak nė tė cilin njė parlament i vendos tė gjitha ligjet. Kjo ėshtė tek ne dhe nė disa vende tė tjera normė. Diskutimet mbi njė sistem dy-ose shumė-partiak, tė drejtpėrdrejtė kundrejt demokracisė indirekte tė ilustruar nė pikėpamje tė ndryshme mbi zbatimin efektiv tė demokracisė.
Nga fushėn tonė, ne e bėjmė krahasimin me njė organizatė me klientėt dhe arritim nė pėrfundimin se interpretimi i demokracisė duhet tė kthehemi nė fazė pėrgatitore pėr tė shėrbyer.
Demokracia ėshtė njė pengesė nė formėn e saj aktuale pėr pėrparimin e inovacionit. Ora mund tė jetė pėr tė pėrmirėsuar vendin e ku gjndet ajo orė ,ora gjendet nė LDD-nė tek kjo parti tė prirur nga Akademiku i pėrmasave tė vlerave botrore qė ka Kosova Akademik Nexhat Dacin ku me vlerat e tija tė verteta ku frymzon demokracia qė kalon nė mėnyr efektive pėr tė bėrė shtetin e fuqishem dhe mė tė qėndrushem politikishe dhe ligjerisht. LDD ėshtė qė zgjidhjet e disa partive qė nuk pėrfaqėsojnė domosdoshmėrisht mė ekspertėt tė mirė nė fushėn e demokracis liberale. Koalicionet sigurta tė disa parti politike qė kan njė pik tė artė tė mbizotėrojė demokraci efektive pėr tė qen njė shtet i shendosh dhe liberal . Keshtu qė fituesi i njė debati nuk ėshtė aqė shumė pėrsonal i cili pajtohet apo nuk ėshtė dakord me njė propozim, por ai qė sjell mesazhin mė tė mire tė njė demokracie liberale do tė jet demokraci e shendosh . Politika ėshtė njė formė e artit ku kėndshėm, duhet tė kėtė formė mė tė rėndėsishme tė pėrmbajtura. Pavarėsisht nga konventat ekzistuese, nga e para, plus eksperienca e kėshilluese tė pėrditshmes. Por ai qė ėshtė e reale dhe mė i vėmendshem ka nje rėndėsinė tė maksimizuar tė vleres,ku LDD e qanė demokraci tė versionit 0.10.
Asnjė parti politike nuk ka zgjedhje siq duhet pėrveq LDD-sė . Ne mund tė pėrdorni lapsin tonė tė kuqe pėr tė sjellė ndryshime radikale nė sistemin e demokracis liberale dhe pluralsite . Njerėzimi ,nė shekullin 21-tė,qėndron pėrpara problemesh tė mėdha,qė kėrkojnė zgjidhje institucionale ose mbiinstitucionale, si problemet e sigurisė,problemet e shoqėrisė dhe tė klimės sė mjedisit se ku vepron. Problemi i njė politike tė arsyeshme dhe morale shtrihet nė plan rajonal dhe atė global. Punėt e madha tė ēojnė nė mėnyrė tė natyrės sė vėshtrimit tė mėparshme. Njėkohėsisht,ata zgjojnė ndjenjėn e realizmit, ku janė kritikuar pėr utopi. Ata qė krijojnė idenė e njė forme nė jetėn politike qė ,tė shumtėn e rasteve realizohet nė situata tė veēanta dhe nė periudha tė shkurtra,ku duhen pėrshtatur institucionet politike pėr shkak tė shumė kushteve mė tė thjeshta. Demokracia ėshtė fjalė pėr fjalė qė do tė thotė qeveri nga populli vendim-marrje nga populli, tė bazuar nė parimin e barazisė sė demokracisė liberale dhe efektive tė shtetit tė Kosovės.
comments powered by Disqus