Pse qeveria e ardhshme duhet tė formohet nga koalicioni PDK-LVV
Rexhep Tėrshnjaku, prof. - Pse ka ardhur koha qė qeveria e ardhshme e Kosovės tė udhėhiqet nga Lėvizja Vetėvendosje! nė koalicion me PDK-nė?
Pse blloku opozitar LDK-AAK-Nisma ėshtė i destinuar tė dėshtojė? - Pse do tė jetė humbėse LVV-ja nėse i bashkohet bllokut opozitar LDK-AAK-Nisma dhe anasjelltas LVV-ja do tė jetė fituese nėse bėn koalicion me PDK-nė?-
Nė pyetjen e parė: Pse ka ardhur koha qė qeveria e ardhshme e Kosovės tė udhėhiqet nga Lėvizja Vetėvendosje! nė koalicion me PDK-nė?, kam njė pėrgjigje shumė tė thjeshtė: Ka ardhur koha qė Kosova tė udhėhiqet krejt ndryshe nga qeveritė e gjertanishme. E kėtė qeverisje ndryshe nuk mund ta bėjė as blloku opozitar LDK-AAK-Nisma e as PDK-ja me ndonjė parti tjetėr. Kėtė qeverisje ndryshe mund ta bėjė vetėm LVV-ja nė koalicion me partinė e parė, PDK-nė.
- Nė pyetjen e parė: Pse ka ardhur koha qė qeveria e ardhshme e Kosovės tė udhėhiqet nga Lėvizja Vetėvendosje! nė koalicion me PDK-nė?, kam njė pėrgjigje shumė tė thjeshtė: Ka ardhur koha qė Kosova tė udhėhiqet krejt ndryshe nga qeveritė e gjertanishme. E kėtė qeverisje ndryshe nuk mund ta bėjė as blloku opozitar LDK-AAK-Nisma e as PDK-ja me ndonjė parti tjetėr. Kėtė qeverisje ndryshe mund ta bėjė vetėm LVV-ja nė koalicion me partinė e parė, PDK-nė.

1. Nė periudhėn nė vazhdim Kosovės i duhet njė qeveri e fortė, me shumicė shqiptare, njė qeveri ndryshe dhe politikisht e qėndrueshme, sepse qeverinė e ardhshme do ta presin sfida dhe vendime tė mėdha brenda muajve dhe nė vitet e ardhshme. Prandaj koalicioni LVV - PDK ėshtė formula e vetme qė Kosova tė mos hyjė nė njė destablitet dhe ngėrē politik dhe ekonomik. Dialogu me Serbinė, luftimi i korrupsionit, gjykatat speciale, ēėshtja e privatizimit, etj. janė disa nga arsyet qė kėto dy parti duhet
2. Nė shumė shtete tė botės demokratike dihet se partia e parė dhe e tretė e krijojnė koalicionin qeveritar, kurse partia e dytė, e katėrta, e pesta etj. duhet tė mbesin nė opozitė. Dhe jo pėr gjė tjetėr, por pėr faktin e thjeshtė: Nėse ndodh qė partia e parė tė shkojė nė opozitė, atėherė lind pyetja se nė zgjedhjet e ardhshme si do t’u drejtohen partitė politike votuesve tė vet? A thua vallė liderėt e tė gjitha partive politike duhet tė mos kėrkojnė mė vota pėr vend tė parė, sepse vendi i parėSqarim i domosdoshėm pėr skeptikėt dhe dashakėqijtė e koalicionit PDK - LVVLVV dhe lideri i saj, Albin Kurti, ėshtė fakt se gjithmonė kanė deklaruar se nuk e pėrkrahin Qeverinė “Thaēi 3”, gjithashtu ėshtė fakt se ata asnjėherė nuk kanė thėnė se nuk do ta pėrkrahin Qeverinė “Kurti 1”. Anėtarėsia e LVV-sė sigurisht se do ta pėrkrahė pėr kryeministėr Albin Kurtin nė koalicion me njė parti tjetėr, nė kėtė rast PDK-nė.
Sqaroj se Qeveria “Thaēi 3” dhe Qeveria “Kurti 1” kanė njė dallim shumė tė madh. E sa iu pėrket thashethemeve se nė mes tė LVV-sė dhe PDK-sė ka hasmėri dhe qarje tė thella, kjo nuk ėshtė e vėrtetė. Unė nuk po shoh ndonjė qarje tė thellė apo hasmėri, apo argument tė qėndrueshėm tė LVV-sė pėr tė mos bėrė koalicion me PDK-nė, pėrveēse disa fėrkime dhe llafe populiste qė i kanė pasur gjatė fushatave parazgjedhore dhe qeverisjes sė kaluar.Natyrshėm lind pyetja: Kush mund tė garantojė se pėrēarja e deridjeshme e kėtyre partive sa ishin nė opozitė nuk do tė vazhdojė tė reflektohet edhe nesėr kur ato do ta marrin pushtetin? No Coment!Pėr kėtė arsye, pėr mua ndasitė nė mes tė PDK-sė e LVV-sė janė imagjinare dhe joreale. Kryesitė dhe anėtarėsia e gjerė e LVV-sė dhe PDK-sė duhet ta thyejnė kėtė muri ndarės imagjinar, tė cilin e kanė krijuar artificialisht.Kėto dy parti politike (partia e parė dhe e tretė) duhet tė kenė njė qasje konstruktive dhe duhet t’i tejkalojnė inatet dhe interesat personale e partiake gjatė negociatave pėr formimin e qeverisė sė ardhshme “Kurti 1” dhe besoj se atė qasje konstruktive do ta arrijnė tė dyja palėt pėr tė mirėn e Kosovės dhe popullit tė saj.E sa iu pėrket gojėkėqijve, se LVV-nė nuk po e duan miqtė ndėrkombėtarė dhe Amerika, unė theksoj e konstatoj se miqtė tanė ndėrkombėtarė kanė shumė punė mė tė menēura dhe se ata nuk e lejojnė veten tė bien nė nivel aq tė ulėt sa t’i fusin hundėt se kush me kė do t’i bėjė numrat pėr krijimin e qeverisė sė Kosovės. Pėr Amerikėn me rėndėsi ėshtė tė mos ketė trazira dhe tė mbizotėrojė paqja nė Kosovė.Pse nuk duhet LVV-ja tė hyjė nė koalicion me bllokun opozitar LDK-AAK-Nisma?Njė ndėr arsyet e forta ėshtė: Dihet se koalicionin e bllokut opozitar LDK-AAK-Nisma e mban nė fuqi vetėm “mėria” me Hashim Thaēin. Pastaj ky bllok nuk po na jep asnjė alternativė dhe koncept tjetėr qeverisės mė tė mirė dhe mė ndryshe nga qeverisja e kaluar Thaēi 1, 2. Pėr kėtė arsye po forcohet bindja se ky bllok ka vetėm vullnetin pėr ta “hequr qafe” qeverinė e H. Thaēit. Kjo ndoshta ėshtė e meta kryesore e kėtij bllokKy bllok opozitar ka qasja tė njėjtė sikur e qeverisjes sė kaluar nė dy ēėshtje mjaft tė ndjeshme dhe substanciale siē ėshtė procesi i negociatave me Serbinė dhe ai i privatizimit.partive kanė abuzuar me pushtetin e nuk janė treguar hiē mė tė mira nė qeverisje sesa qeverisja e kaluar e PDK-sė. Ky ėshtė realiteti, i pėlqeu ose jo dikujt. Ky bllok opozitar, pėr dallim nga qeveritė e kaluara Thaēi 1, 2, ofron vetėm njerėz tė ndryshėm, ministra tė tjerė, kryeministėr tjetėr, por JO qeverisje ndryshe.Pėr kėto arsye mendoj se jo vetėm Albin Kurti dhe LVV-ja,
Pėr kėto arsye mendoj se jo vetėm Albin Kurti dhe LVV-ja, por tė gjithė qytetarėt e saj mendojnė se Kosova po pret dhe po do ndryshime nė qeverisje sepse qytetarėt mendojnė se mėnyra si e qeverisjeve tė kaluara do tė ishte rrezik i ri dhe i madh pėr Kosovėn si dhe pėr gjendjen e tyre nė pėrgjithėsi. E me qeverisjen e bllokut opozitar LDK-AAK-Nisma asgjė ndryshe nuk do tė ndodhė, veēse njė reprizė e qeverisjeve tė sė kaluarės. Ēfarė do tė ndodhė, nėse PDK-ja dhe LVV-ja nuk e nėnshkruajnė koalicionin pėr formimin e qeverisė sė ardhshme?Kjo do tė ishte njė nga fatkeqėsitė e radhės pėr Kosovėn dhe popullin e saj. Kosova do ta ketė njė opozitė shumė tė fortė me PDK-nė dhe LVV-nė me 53 deputetė shqiptarė, nė anėn tjetėr njė qeveri shumė tė brishtė e tė dobėt LDK-AAK-Nisma me 47 deputetė shqiptarė, e cila do tė jetė e shantazhuar nė njėrėn anė nga “Srpska” e Vuēiqit, nė anėn tjetėr nga opozita e fortė PDK - LVV.
Unė e kam vetėm njė gjė tė paqartė nga LVV-ja dhe dua ta pyes sinqerisht: Pse LVV-ja dhe Albin Kurti i janė “kacavjerrė” pas bllokut opozitar, kur paraprakisht dihet se ky bllok opozitar, edhe nėse e nėnshkruajnė nė njė copė letėr e i pranojnė formalisht kushtet e LVV-sė, prapėseprapė s’ka shans teorike t’i plotėsojnė dhe zbatojnė nė praktikė. Edhe sa kohė duhet, pėr t’u bindur LVV-ja dhe Albin Kurti, se blloku opozitar s’ka kapacitete dhe mundėsi e aftėsi pėr t’ia plotėsuar ato kushte?
Mendoj se Albin Kurti dhe LVV-ja do tė reflektojnė pozitivisht dhe pėrfundimisht do ta nėnshkruajnė koalicionin me PDK-nė nė mėnyrė qė tė formohet Qeveria “Kurti 1”. Me kėtė nėnshkrim LVV-ja dhe Albin Kurti veēse e kanė rrėzuar Qeverinė “Thaēi 3”. Mė pas LVV-ja dhe Albin Kurti duhet tė punojnė pėr formimin e Qeverisė “Kurti 1”. Edhe ashtu dihet se votuesit e LVV-sė e kanė votuar LVV-nė dhe A. Kurtin sepse ata e shohin si “lokomotivė” e jo “vagon” i kujtdo qoftė tjetėr.Pėrfundimisht, kėto dy parti PDK - LVV duhet tė reflektojnė pozitivisht dhe t’i lėnė anash fėrkimet partiake gjatė qeverisjes sė kaluar, llafet populiste tė fushatave parazgjedhore si dhe inatet personale e partiake dhe pa vonuar duhet ta nėnshkruajnė koalicionin qeverisės, qė tė punojnė bashkėrisht pėr tė mirėn e vendit dhe t’ia hapin perspektivėn evropiane Kosovės dhe qytetarėve tė saj. Tekefundit, kėtė e kanė edhe obligim kombėtar!
comments powered by Disqus