Ēfarė ėshtė kultura politike
Ali Hertica Te Velde ishte i pari nė Holandė nė fushėn e kulturės politike .Ēfarė ėshtė kultura politike saktėsisht?


Sa mė shumė qė njė tendosje antropolog i njohur nė disa studime tė veēanta tė zonės, si Te Velde shikon nė fusha tė ndryshme tė politikės, tė tilla si parlamenti, palėt dhe marrėdhėniet nė pmes tė politikanėve dhe votuesve. Ai prandaj pyeste si mund politikanėt te mirren me rregullat pak a shumė joformale qė zbatohen nė politikė siq ėshtė tek ne nė Kosovė, ose si pėr tė bindur deputetėt tė jenė tė bashkuar . Ē'ėshtė njė fjalim tė mirė tė shtetit dhe parlementit dhe pse? Kur duhet tė bėhet njė debat i ērregullt dhe kur jo....

Pėr t'iu pėrgjigjur tė gjitha kėtyre pyetjeve ne mund tė shikojm nė rregullat zyrtare, duke pėrfshirė rregullat e procedurės, por jo gjithashtu ku mund tė pyes vehtėn se ēfarė mbizotėrimi ėshtė bindja e pashprehur dhe rregullat. Kėto lloje tė pyetjeve mund tė kėrkojm nė funksionimin e parlamentit apo tė mėnyrės tė cilido politikanė dhe mbėshtetėsit ku bashkėveprojnė, dhe ne gjithashtu mund tė shikonim tė partitė politike. Ajo ėshtė bė qė njerėzit tė ndihen si nė shtėpin e tyre nė njė parti?
Pikėpamja klasike ėshtė qė, pėr akordimin e njė zgjedhėsi tė punės nė atė parti, sepse ai beson se partia qė ai e pėrfaqėson nė interesin mė tė mirė dhe pėr shkak se ideologjia e partia e mban atė . Por, Te Velde ėshtė interesant ku pyet vehtėn, "Njerėzit nė mendime tė kaluara e jo mė shumė kur pyet se ky ėshtė vendi im, kėtu ndjehem si nė shtėpin timeØ. Nėse ata njohin diēka nė njė lider tė caktuar politikė, siē ėshtė Albin Kurti, Ku njerėzit e kishin idenė se vėrtet ky politikan nuk do te bie pre e askujt dhe do te bej bisedė me ke do ēoft me flamurin Kuq e zi. Ai thotė se pikėrisht ajo qė unė kam menduar gjithmonė do te realizoj pėr tė ndie obligim ndaj qyetarit. Por, a ėshtė se me tė vėrtetė kjo do te shofim ne ditėt ne vijim. A nuk ėshtė mė mirė qė ai tė vėnė disa gjėra sė bashku dhe kėshtu shpreh se ai i bind njerėzit qe te bashkpunojn ashtu siq duhet pa e ndegjue ne parlament ,,KOSOVĖ E METOHIJA,, "

Kultura politike, sipas Te Velde pėr kėtė arsye ėshtė mė shumė se njė avantazh kulturor te ēdo politikani. Kultura politike ėshtė e domosdoshme pėr shkak se ajo mund tė shpjegojė se pse disa gjėra nė politikė dhe jo tė tjerėt qė tė dirigjojn me kokėn tėnde kur ti e mban ne trup.
Kultura politike ėshtė njė koncept mjaft abstrakt. Karakteristikė e kulturės politike tė njė momenti tė veēantė ėshtė se format dhe rregullat me tė cilat ata karakterizohen, shpesh mbetėn tė pashprehura. Vetėm kur ka ndryshime tė mėdha nė vendin e kulturės politike janė besimet deri tani te pashprehura shpesh dhe te pa artikuluara.
comments powered by Disqus