PLATFORMA E SHQIPĖRISĖ NATYRALE
Mr.Ali Hertica Pjesėrisht nė ditėt tona,ka gjetur vend njė pjesėmarrje e theksuar politike si vlerė me pėrshkrimin e ndryshimit qė ndodh me njerėzit,nė kalimin nga gjendja natyrore nė gjendje shoqėrore.


E rėndėsishme ėshtė qė tani njerėzit nuk duhet tė jenė nėn pushtetin arbitrar tė tė tjerėve.Sipas vrojtimeve tė gjendjes natyrore ,sfera politike del nga njė sferė tjetėr sociale,nė kuptimin e saj tė pavarur njerėzor.
Mendimet e filozofėve mbi qeverisjen ligjore sipas tyre ėshtė qė pjesėtarėt e shoqėrisė nuk kanė ndonjė lloj tė drejte mbi sovranitetin dhe ,sipas kėtij arsytimi,sovraniteti nuk ka ndonjė detyrim tė qeverisė sipas ligjeve.Sovraniteti ka tė drejtė tė nxjerr ligje dhe tė marrė vendime konkrete,pa u mbėshtet nė ligje.Kjo nuk pengon ,tė thuash qė njė qeverisje e zgjuar,tė funksionoj si komandė.Qeverisja duhet tė bėhet vetėm nė bazė tė ligjeve dhe jo vetėm kur qeverisja tė bėhet me ligje afatgjate,ku qėndron garancia kundėr arbitrarit,se ligjet duhet tė jenė njėsoj pėr tė gjithė,pėr tė pasurit dhe tė varfurit,sikur qė do tė ishte edhe amnestia.
Ligjet e qėndrushme i pėrkasin kushtetutės nė debatet kushtertuse qė eshtė njė problem i rėndėsishem e drejta pėr tė bindur pasardhės,nėpėrmjet tė njė kushtetute tė pandryshueshme ose nėpėrmjet ndryshimeve procedurale me shumicė tė kualifikuar.Ėshtė e vėrtetė se pavarėsisht se ēfarė detyrimesh dhe premtimesh ka bėrė njė person,ai ėshtė i lidhur pas tyre siē janė tė lidhur disa politikan dhe qeveritar tėKosovės,sepse nuk mund tė bejė asnjė lloj ratifikimi apo marrėveshjeje ,pėr fėmijėt e tyre nė tė ardhmen.
Thelbi i arsytimeve politike nė Kosovė nga qeveritarėt mund tė thuhet se janė parime tė caktuara nga disa faktor nderėkombtar,pėr qeverisjen e shoqėrisė,qė nuk mund t’u shmangen asnjė brezi,pa bėrė ndonjė gjė joracionale ose jolegjitime.Kryesorja ėshtė qė njė kushtetutė liberale ėshtė se me tė nuk ėshtė lidhur vetėm njė brez,ose njė tjetėr.Ėshtė po aq e rėndėsishme qė kushtetuta tė mbėshtetet nė parim dhe sisteme qė janė edhe nė tė ardhmen tė nevojshme pėr tė siguruar qytetarėt nga qeverisjet arbitrare.Nė qoftė se njė berz,heq me shumicė votash njė kushtetutė liberale apo njė marrėveshje dhe nė vend tė saj vendos njė kushtetutė joliberale edhe brezat e ardhshėm mė njė kushtetutė,qė nuk mund tė hiqet nė tė njėjtėn mėnyrė,me shumicė votash,por i kanė ekspozuar pjesėtarėt e shoqėrisė para pėrdorimit arbitrar tė pushtetit.Lidhur me kėto qe u tha pėr prirjet totalitare,mund tė themi se janė nė krah krejt ekundėrta,megjithėse mund tė shihen mė pak rezervė parimet e tolerancės nga qytetarėt.Kjo pėr sa u pėrket pikėpamjeve tė individve janė shumė tė dėmshme pėr shoqėrinė dhe me pasoja pėr vetė Kosovėn.Njerėzit nuk iu detyrohen pėr gjithqka shtetit dhe shoqėrisė,por si nė planin material,ashtu edhe atė shpirtror,kanė pronat e tyre,qė kėrkon respekt dhe nuk mund askush tė bėjė amnisti pavarsisht nga shteti.Pikėpamjet pėr shtetin ,ku parsore ėshtė sigurimi i qytetarėve kundėr pushtetit arbitrar.Qeveritarėt dhe autoritetet e shtetit duhet tė qeverisin sipas ligjeve tė pushtetit ligjėvėnės dhe duhet pėrputhen me pushtetin ekzistus dhe gjykatat tė ndershme duhet tė gjykojnė ēėshtjen civile dhe penale.
Njė kuvend ligjėvėns duhet tė lujė njė rol qendror nė legjislacion dhe populli ka tė drejtė tė mos i mbeshtesė mė autoritetet,nė qoftė se ato nuk marrin parasysh mirėqenjen e popullit.
Kėrkesat pėr votėn e ēdo qyterari nė miratimin e legjislacionit dhe kėrkesa pėr ligj tė pėrgjithshm,pėrbėjnė garanci tė rėndėsishme kundėr prirjeve totalitare. Nėnvizimet qė bėn nė vend tė ndryshimit apo marrjes sė vendimeve pėr ratifikime apo amnesti e benė qė sovrani ėshtė i pakufizuar nėnkupton qė shumica e mazhorancės mund tė urdhrojė indoktrinim qė do tė jetė njė kufizim i mendimeve dhe lirisė. Vullneti i pėrgjithėshem nuk duhet
thyer se ėshtė vullnet i pėrgjithėshem ku qėndron i pandryshushėm.Lidhur me kėtė kemi njė raport tė rėndėsishėm qė gjendet te koncepti ,,vullnet’’qė duhet tė jetė i plotėsuar nga njė subjekt apo qeveria e shtetit,qė mos tė bėj Ratifikimi e marrėvshjes dhe projektligji i amnestiesė pa vullnetin e pėrgjithshėm tė qytetarėve tė Kosovės.
comments powered by Disqus