Ēfarė ėshtė racizmi
Mr.Ali Hertica Koncepti i racizmit nuk ėshtė lehtė pėr tu pėrcaktuar objektivisht. Ligji kundėr diskriminimit nuk jep pėrkufizimin e racizmit, kėshtu qė duhet tė kuptohet nė kuptimin e zakonshėm.


Megjithatė, ky ėshtė njė subjektivizėm i pėrshtatėshėm. Termi pėrgjegjės pėr konotacione psikologjike dhe ideologjike e cili ėshtė shumė subjekt i ndikimit tė fenomeneve sociale dhe politike. Rracizmi ėshtė njė "teori e hierarkisė sė racave, i cili arriti nė pėrfundimin si nevojė pėr tė ruajtur tė ashtuquajturėn garė nė tė drejtėn e tij pėr tė sunduar tė tjerėt.

Racizmi i referohet qėndrimit tė shumė grupeve sociale, nė tė cilėn njerėzit mbi bazėn e biologjike, gjenetike, ... klasifikohen nė garat "tė pretenduara,,. Termi lidhet me mitin e njė race superiore tė pastėr, i cili duhet tė mbrojtur kundėr ndikimeve dhe / ose pėrzierjes me racat '' e tjera mė tė ulėta (shih mė poshtė, nė pėrkufizimin e "racės pretenduar.

Koncepti i racės rrjedh nga teoritė e vjetra tė races, tė cilėt pretendonin se vetėm racat e qytetėruara duhet tė mbijetojnė dhe rasat mė primitive tė zhduken (teoria darviniane e evolucionit, nė "The Descent of Man", Darvini shkroi: " Nė tė ardhmen e afėrt, jo aq larg nė qoftė se racat e qytetėruara tė njeriut do tė shkatėrrojė racat primitive ėshtė i matur nė shekuj, dhe tė zėvendėsojė tė gjithė planetin. Hendeku midis njeriut dhe tė afėrmit e tij mė tė afėrt do tė jetė mė e madhe, sepse nuk do tė duhet tė marrin nė konsideratė nė njėrėn anė midis njeriut nė shtetin e tij tė qytetėruar, me shpresė edhe atėherė Kaukazian Mashkull dhe Majmunėt nė njė shtet qė ulet si baboon tjetėr. Disa filozofėt dhe shkencėtarėt janė pėrpjekur pėr tė provuar kėto teori nga matjet e kafkės apo testet e inteligjencės, pėr t'i dhėnė atyre njė aspekt shkencor. Qė nga vitet gjashtėdhjetė, kėto teori ,,gara,, janė braktisur sepse ata nuk pasqyrojnė ndonjė realitet shkencor. Bazuar nė studimet biologjike dhe gjenetike tė llojeve tė njeriut, ka dalė nė Bashkimin Evropian dhe Shtetet e Bashkuara njė konsensus se ka vetėm njė garė, dmth raca njerėzore, me varieteteve tė karakteristikave fizike tė trashėguara.

Ku dikur ajo veēanėrisht duke u pėrpjekur pėr tė justifikuar njė ndryshim nė trajtimin dhe sjelljen nė pėrgjithėsi tė njė grup tjetėr tė bazuar nė dallimet biologjike, qė nga vitet shtatėdhjetė - fillimisht nga qarqet e djathtė ekstreme - do tė pėrqėndrohet nė superioritetin e e pastėr tė kulturės. Pėr kėtė arsye ėshtė e preferueshme qė kulturat nuk pėrzihen dhe kulturėn e vet patjetėr secili duhet ruajtur Kjo ide e asimilimit shkon pėrtej kėrkesės pėr kėdo qė jeton nė Belgjikė qė tė respektojnė rregullat e rendit publik aplikohen kėtu (p.sh. barazinė midis burrave dhe grave, lirinė e fesė, lirinė e disponimit individual pėr tė rriturit, dhe politika e integrimit me qėllim qė tė njoh nga afėr tė ardhurve me zakonet, traditat dhe rregullat e mirėsjelljes nė kėtė vend.

Ndikimet e ndryshme kulturore kanė qenė gjithmonė njė forcė shtytėse pėr njė zhvillim tė ri social. Krijimi i njė hierarki absolute nė mes tė kulturave tė sipėrme dhe tė poshėtme, mund tė ashtu si nė rastin e plumbit konvencional nė njė hierarki qė lejon pėr njerėzit qė tė trajtohen ndryshe pėr shkak se ata nuk i pėrkasin tė njėjtės teori raciste me kulturėn e shumicės dominuese.

Pavarėsisht nga rritja e asaj qė quhet "racizėm kulturor", qė nga vitet shtatėdhjetė, Qendra gjithashtu vė nė dukje vitet e fundit a kthimi i vjetėr "racizmit biologjik" ("europianėt e bardhė", "gjaku ynė" "Forcat Globaliste qė komplotojnė sė bashku pėr shfarosjen tonė biologjike"). Kjo ėshtė njė shenjė e radikalizmit dhe grupeve jo-demokratike.
comments powered by Disqus