KADARE NDEROHET ME ĒMIMIN “JERONIM DE RADA”
Shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare, ėshtė nderuar tė shtunėn me ēmimin special “Jeronim de Rada” nė Panairin e 17-ė tė librit ‘Tirana 2014'
Shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare, ėshtė nderuar tė shtunėn me ēmimin special “Jeronim de Rada” nė Panairin e 17-ė tė librit ‘Tirana 2014’. “De Rada ishte poet i madh dhe profet i sė ardhmes”, ka thėnė Kadare.

Shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare, ėshtė nderuar tė shtunėn me ēmimin special “Jeronim de Rada” nė Panairin e 17-ė tė librit Tirana 2014. Gjatė ceremonisė sė organizuar nė Panairin e librit nė Pallatin e Kongreseve nė Tiranė, ambasadori italian, Gaianni, tha se “ėshtė kėnaqėsi e veēantė e nder i madh pėr mua tė jap ēmimin e parė pėr shkrimtarin e madh Ismail Kadare”.

Ambasadori Gajani theksoi se ėshtė bukur tė bashkosh dy shkrimtarė tė mėdhenj qė kanė dhėnė shumė pėr vendin e tyre.

“De Rada njė shqiptar i madh nuk ka vėnė kurrė kėmbė nė Shqipėri, por e mendonte mė parė se do tė ekzistonte dhe ishte njė nga vizionarėt mė tė mėdhenj tė letėrsisė pėr Shqipėrinė. Ky vizionar i madh por ėshtė mė tepėr sinjifikative qė i japim ēmimin shkrimtarit i cili ka nxjerrė nė pah vlerat e De Radės dhe qė ka ndjekur veprat e tij. Ėshtė shumė gjė e bukur qė ne sot bashkojmė kėta dy shkrimtarė tė mėdhenj, qė kanė bėrė shumė pėr vendin e tyre, pėr tė pėrēuar marrėdhėniet e Shqipėrisė pėrtej nė vendet e tjera tė Evropės”, ka deklaruar Gaiani.

Shkrimtari i madh Ismail Kadare u shpreh se “jam i nderuar dhe i prekur pėr kėtė ēmim qė mban emrin e gjeniut tė parė tė Rlindjes Kombėtare Shqiptare dhe poetit qė e ndihmoi tė lindte rilindja dhe u bė paraardhėsi i dritės sė madhe, qė mbuloi nė atė kohė Shqipėrinė. De Rada riktheu letėrsinė shqipe nė orientimin evropian qė letėrsia shqipe ishte duke e humbur”.

“Kam kėnaqėsi qė pėrbri meje ėshtė ambasadori i Italisė, vendi qė e mbajti De Radėn nė gjirin e tij dhe kaloi jetėn atje. De Rada ishte poet i madh dhe profet i sė ardhmes”, theksoi Kadare, shkruan ‘Ballkan Web’.

Ndėrsa kryetari Shoqatės sė Botuesve, Petrit Ymeri, i dorėzoi shkrimtarit tė madh Kadare statujėn e shkrimtarit Jeronim de Rada.

Ismail Kadare ėshtė njė nder shkrimtarėt mė tė mėdhenj tė letėrsisė shqipe dhe gjithashtu njė nga shkrimtarėt mė tė njohur tė letėrsisė botėrore bashkėkohore. Me veprėn e tij, qė ka shėnuar njė numėr rekord tė pėrkthimeve (nė mbi 45 gjuhė tė huaja), ai e ka bėrė tė njohur Shqipėrinė nė botė, me historinė dhe kulturėn e saj shekullore. Vepra e parė e rėndėsishme e Ismail Kadaresė nė prozė ėshtė romani “Qyteti pa reklama”, qė nuk u lejua tė botohej i plotė deri nė vitin 2003.

Ismail Kadare ėshtė dekoruar nga Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė me Urdhrin “Nderi i Kombit” dhe nga shteti francez me urdhrat “Kryqi i Legjionit tė Nderit” e “Oficer i Legjionit tė Nderit”.
comments powered by Disqus