NISĖ FESTIVALI NDĖRKOMBĖTARĖ ‘HYJNESHA NĖ FRON’
Mė ndryshe se festivalet tjera, me ide kreative, me shfaqje tė filmave edhe nė tren, ka filluar Festivali Ndėrkombėtarė ‘Hyjnesha nė Fron’.
Madje, edhe ambienti i ceremonisė sė hapjes sė kėtij festivali ishte ndryshe, ishte zgjedhur holli i stacionit tė trenit nė Fushė Kosovė.

U vlerėsua ide brilante, e paparė ndonjėherė qė nė njė festival ndėrkombėtarė filmat konkurrues tė shfaqen edhe nė tren, e jo nė ndonjė kinema, nė ndonjė hapėsirė tė hapur, apo nė teatėr.

Festivali nisi me shfaqjen e filmit tė metrazhit tė gjatė nga Maqedonia, ‘Babai im’, pėr tė vazhduar nesėr me shfaqjen e filmave nė tren.

Themeluesi i Festivalit, Besim Ajeti, nė hapjen e Festivalit, theksoi se gjatė kėtyre ditėve, nė Fushė Kosovė, do tė shijojnė momentet e mira nga kinematografia vendore e botėrore. Sipas tij, sė bashku, do tė kapin trenin e tė shijojnė copėzat e artit nė rrugėtimin e tyre drejt Pejės apo Elez Hanit.

Ajeti shtoi se depėrtimet, vrasjet, persekutimet, sikurse tė filmi ‘Lista e Shindlerit ’ apo edhe tė filmat ku trenat transportonin njerėzit, numra, drejt Aushvicit, ku diēka tė tillė pėrjetoj edhe populli shqiptarė nė Kosovė, ndoshta jo nė nivelin e Aushvicit, megjithatė dhimbja mbetet e njėjtė.

E, sipas tij, nė kėtė listė ka edhe shumė filma qė ndjellin shpresė e gėzim, madje, nė tė gjithė kėta filma rrugėtimi i trenit kishte njė fillim, njė nisje, njė cak dhe njė qėllim.


“E, qėllimi ynė, i Festivalit Ndėrkombėtar tė Filmit ‘Hyjnesha nė Fron’, ėshtė tė inkurajoj komunitetin e artistėve tė shprehen, tė shfrytėzojnė talentin e tyre dhe dijen pėr tė influencuar procese pozitive…pėr tė krijuar mendėsi progresive. Besoj se arti ėshtė mjeti mė i mirė pėr tė ndryshuar rrethanat e izolimit politik nė tė cilin ndodhemi. Komuniteti i artistėve tė Kosovės do ta kap trenin pėr ti takuar hapėsirės sė integruar evropiane. Getoja nė art ėshtė e papranueshme, e zvarritjet pėr daljen nga kjo situatė janė tė pakuptimta”, tha Ajeti.

Ajeti shtoi se nesėr do tė udhėtojnė pėr Pejė, por pas ca vitesh ‘Hyjnesha’ do tė udhėtojė nė Minhen, Londėr, Bruksel, e gjetkė. Madje, ai pati edhe njė mesazh pėr miqtė ndėrkombėtarė.

Ajeti: Kam njė mesazh edhe pėr miqtė tonė ndėrkombėtar
“Kam njė mesazh edhe pėr miqtė tonė ndėrkombėtar, tė cilėt duket se janė nė hall tė gjejnė shprehjet adekuate pėr t’i pėrshkruar gjėrat (momentet politike) qė ne t’i kuptojmė lehtėsisht. Disa nga shprehjet qė kemi identifikuar, e qė besojmė se do tu ndihmojnė atyre pėr ambientet ku ndodhemi sonte janė: E duam ‘Hyjneshėn nė Evropė’. Jo, nuk thashė Hajneshėn. E thashė Hyjneshėn. Atyre lartė u ka ikur treni, siē thotė populli, kėtyre zotnive ju ka ik pampuri. E pėr ne, por edhe pėr ju miq, ky ėshtė treni i fundit drejt hapėsirės sė integruar evropiane”, theksoi ai.

Pėr aktorin e njohur, Enver Petrovci, i cili ėshtė anėtarė i jurisė sė kėtij Festivali, kjo mėnyrė e realizimit tė Festivalit ėshtė origjinale, ku nėse ke ide, mund ta realizosh atė, madje edhe nė tren.

“Ėshtė njė mėnyrė origjinale. Kjo flet se nėse ka dėshirė, nėse ke imagjinatė, mund tė bėsh ide tė kėndshme, nė kėtė rast edhe nė tren...Mendoj se ky festival duhet tė rehatohet kėtu, Fushė Kosova po ndėrtohet nė njė qytet shumė tė bukur, njė qytet me plan, evropian, nė krahasim me Prishtinėn, por edhe qyteteve tjera, dhe ky festival ėshtė si rezultat i kėtij modernizimi, ose kėsaj bukurie qė po ndodh nė Fushė Kosovė, pse jo mos ta ketė edhe njė festival siē ėshtė ky”, tha Petrovci.

Aktori Petrovci, vite me parė kishte marr pjesė edhe nė cilėsinė e anėtarit tė jurisė, por kishte marr edhe ēmim me njė rol tė njė prej filmave qė ishte shfaqur.

Festivali ndėrkombėtarė ‘Hyjnesha nė Fron’, ėshtė mbėshtetur edhe nga Ambasada e Britanisė sė Madhe.

Ambasadori i Britanisė sė Madhe Ian Cliff tha se kishte dijeni pėr ndėrtesėn e stacionit tė trenit nė Fushė Kosovė, por asnjėherė nuk kishte menduar se kjo ndėrtesė mund tė pėrdoret nė mėnyrė kaq kreative.


“Mendoj qė ėshtė ide shumė e mirė qė ky festival do tė shfaqet edhe nė qytetet tjera, nė tren siē ėshtė paraparė. Jam shumė i lumtur qė ambasada e mbretėrisė sė bashkuar ka mbėshtetur kėtė festival tė sjell aktor tė ndryshėm nga rajoni, po ashtu edhe regjioni. Po ashtu do tė ketė edhe njė fokus nga komuniteti Rom, Ashkalinj dhe Egjiptas kėtu nė Kosovė”, tha Cliff.

Festivali Ndėrkombėtarė ‘Hyjnesha nė Fron’, do tė zgjatė nga 17 deri me 21 nėntor, kur edhe do tė ndahen ēmimet pėr filmat fitues.
comments powered by Disqus