JAVA E FILMIT SHQIPTAR NĖ NEW YORK PO AFRON
Mė 21 nėntor do tė nis festivali i filmit "Java e Filmit Shqiptar", nė New York
Nė kėtė edicion do tė marrin pjesė filma shqiptarė nga: Shqipėria, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, si dhe filma nga vende tė tjera tė cilėt kanė trajtuar ngjarje shqiptare
ALBANIAN FILM WEEK, ėshtė njė aktivitet kinematograifik i kinemasė shqiptare, qė mbahet ēdo vit nė Neė York, pėr shpėrndarjen e kinemasė dhe kulturės shqiptare nė New York, USA. Ky aktivitet mbėshtetet nga Ministria e Kulturės sė Shqipėrisė.

Edicioni i tretė i AFW do tė zhvillohet nė nėntor 2014 nė SVA THEATRE nė New York, nė Mahnatan , qendra e kulturės nė New York. Nė kėtė edicion do tė marrin pjesė filma shqiptarė nga Shqipėria, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, si dhe filma nga vende tė tjera tė cilėt kanė trajtuar ngjarje shqiptare.
Nė kėta dy vjet janė shfaqur mė shumė se 150 filma shqiptarė tė tė gjitha kohrave qė nga themelimi i Kinostudios Shqiptare e deri nė ditėt e sotme. Aktiviteti nė dy edicionet e tij ka pasur mė shumė se 10 mijė spektatorė dhe vitin e fundit tė zhvillimit tė tij arriti suksesin e madh qė pėrveē publikut pati edhe pjesėmarrje tė personaliteteve tė kulturės amerikane. Aktiviteti ėshtė publikuar nė shumė media tė shkruara dhe vizive nė Amerikė dhe trojet shqiptare.

Pėrmes shfaqjes sė projekteve filmike nė Amerikė Ministria e Kulturės dhe organizatorėt synojnė tė paraqesin vlerat kulturore dhe historike tė kombit shqiptar dhe rrugėtimin e tij pėrmes kinematografisė. Me kėtė ngjarje synohet tė themelohet Instituti i Filmit Shqiptar nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, i cili do tė ishte urė lidhėse e Filmit Shqiptar (Evropian) dhe atij amerikan me qėllim tė krijimit tė aleancave dhe bashkėpunimeve nė fushėn e kinematografisė.

Tė ftuar nė kėtė javė tė filmit do tė jenė personalitete tė filmit amerikan, kritikė, producentė e regjisorė, tė cilėt do tė kenė mundėsinė tė njohin nga afėr kinemanė shqiptare, do tė organizohen edhe ėork shop-e tė ndryshėm ndėrmjet kineastėve tė rinj shqiptarė nė Akademinė e Filmit nė Neė York./KultPlus.
comments powered by Disqus