Portokalli forcon kockat dhe imunitetin
Portokajtė janė tė pasur me vitaminė C dhe vitaminė A. Por, ky ėshtė vetėm fillimi i tregimit. Ato ndihmojnė tretjen, forcojnė qarkullimin e gjakut dhe zemrėn. Por, edhe pse tė gjithė e preferojmė lėngun e tyre, mė e mira ėshtė t’i hamė tė plota.
A e dini se portokajtė u japin fuqi organeve kryesore dhe e pastrojnė organizmin?

Portokalli pastron gjakun dhe pėrmirėson qarkullimin e tij, pastaj ka ndikim pozitiv nė mineralizimin e kockave.

Por shumica e bėjnė njė gabim – pinė vetėm lėngun nė vend se ta konsumojnė frutėn e plotė. Nė kėtė mėnyrė humbin shumė elementė tė rėndėsishme pėrbėrės tė saj, siē janė fibrat.

Veē tjerave, fibrat janė shumė tė shėndetshme, pasi ato janė shumė tė mira pėr sistemin tretėn dhe lehtėsojnė zbrazjen e zorrėve.

Pėrbėrėsit e portokallit po ashtu ndihmojnė nė uljen e kolesterolit, pastaj janė tė dobishėm edhe pėr ruajtjen e sheqerit nė vlerat e normales nė gjak.

Vetėm njė portokall nė ditė ul rrezikun pėr goditje nė tru deri nė 19 pėr qind. Madje edhe lėvorja e portokallit ėshtė e rėndėsishme, pasi shton apetitin, ndėrsa ndihmon edhe te fryrjet dhe ngėrēet e lukthit.

Kockat, dhėmbėt dhe imuniteti
Portokajtė janė tė pasur me kalcium, i cili ėshtė elementi mė i rėndėsishėm pėr tė pasur kocka dhe dhėmbė tė shėndetshme.

Vitamina C, po ashtu e pranishme nė sasi tė lartė nė tė gjitha agrumet, stimulon prodhimin e qelizave tė bardha tė gjakut nė organizėm, duke pėrmirėsuar kėshtu imunitetin.

Po ashtu, nėse dėshironi tė parandaloni infeksionet virusale, hani vazhdimisht portokaj. Pėrveē kėsaj, konsumi i rregullt i portokajve ul edhe rrezikun pėr tė zhvilluar gurrėz nė veshka.

Megjithatė nėse pėr ndonjė arsye shėndetėsore portokalli tretet vėshtirė nga organet tuaja tė tretjes, preferohet ta zėvendėsoni atė me grejpfrut. /mjeku.net
comments powered by Disqus