Google, Apple dhe Microsoft po mbėshtesin fuqimisht miratimin e aktit tė lirisė
Nėntė kompani madhore tė teknologjisė pėrfshi Microsoft, Google, Apple, Facebook dhe Yahoo, kanė formuar koalicionin e reformimit tė survejimit qeveritar, dhe po i dėrgojnė ultimatum senatit amerikan pėr tė lejuar miratimin e aktit tė lirisė qė do tė ndalojė edhe koleksionimin e tė dhėnave tė tyre pėr NSA-nė. (Agjencia Kombėtare e Sigurisė e SHAB-sė)
Akti i lirisė, i quajtur ndryshe “USA Freedom Act”, i cili mund tė votohet kėtė javė, “do tė ndalojė koleksionimin e tė dhėnave nė internet pėr autoritete tė ndryshme shtetėrore”.

Ky akt gjithashtu imponon transparencė rreth kėrkesave tė qeverive pėr informacion tė pėrdoruesve nga ana e kompanive teknologjike dhe sigurohet se do tė aplikohet mbikėqyrje e pėrshtatshme dhe mekanizma llogaridhėnie.

Aol, Dropbox, Evernote, LinkedIn dhe Twitter janė gjithashtu pjesė e kėtij koalicioni qė po kėrkojnė miratimin e kėtij ligji pėrmes njė letre tė hapur ndaj senatit amerikan. Kjo nuk pėrbėn njė suprizė sepse secila prej kėtyre kompanive ėshtė e detyruar tė kundėrshtojė kėrkesat e qeverisė qė bien ndesh me politikat e privatėsisė sė kompanive ndaj pėrdoruesit.

Shtėpia e Bardhė nė njė qėndrim tha se: “fuqishmisht e mbėshtet” aktin e lirisė, siē raportohet nga TechCrunch. Gjithsesi mbetet pėr tu parė nėse ky akt do tė marrė miratimin e senatit.

Letra e hapur nga koalicioni pėr reformimin e mbikėqyrjes qeveritare, formuar vitin e shkuar, pranon se edhe me miratimin e kėtij akti, beteja pėr privatėsinė nė ueb ėshtė shumė larg nga pėrfundimi dhe se do tė vazhdojė tė implementojnė tė tilla reforma shtesė pėr tė ndaluar aksesin qeveritar ndaj tė dhėnave tė pėrdoruesve pa proēedim ligjor. (PCWorld Albanian)
comments powered by Disqus