Si tė lėmė duhanin?
Njė ndihme pėr eliminimin e nikotinės vjen edhe zgjedhjet ushqimore korrekte. Njė mėnyrė natyrale ku mund te gjeni mbėshtetje pėr te shmangur duhanin.
Pėr te lėnė duhanin nevojitet shume vullnet por ne ndihmė mund te na vijnė edhe disa sjellje apo zgjedhje tonat te cilat na e bėjnė me te lehte kėtė sfide. Edhe pse ne kėto kohe janė shume te paket ata njerėz te cilėt nuk janė te ndėrgjegjshėm pėr demet qe shkakton duhani, pėr te gjithė duhanpirėsit e tjerė vėshtirėsia me e madhe ėshtė njė metode e mire pėr ta lėnė atė.

Ushqimi
Njė ndihme e madhe vjen lloji i ushqimit qe ndjekim. Kush konsumon fruta dhe perime ne sasi te mira favorizon reduktimin e duhanit dhe me pas eliminimin e tij pėrfundimisht. Fibra dhe kripėra minerale te cilat gjenden tek vegjetalet arrijnė te ndihmojnė fizikun pėr te larguar sa me mire nikotinėn. Edhe konsumimi i drithėrave ėshtė shume i kėshillueshėm sepse fal energji te menjėhershme edhe kėto janė aleate shume te mire pėr te lėnė duhanin. Kur ju hipėn dėshira pėr te ndezur njė cigare konsumoni njė karote apo pak selino kėto janė dy pėrbėrės shume te mire te mirėqenies dhe do te bėjnė t’u kaloje dėshira pėr te tymosur duhan.

Aktiviteti fizik

Lėvizja ėshtė gjithmonė diēka shume e mire, por nėse keni vendosur te lini duhanin ajo behet e domosdoshme. Ndihmon pėr tu qetėsuar, ndihmon ne pėrqendrim, por edhe diēka tjetėr, ajo ju bėn te mos mendoni pėr cigaret. Ju jep ajrim mushkėrive dhe sistemit respirator duke lejuar kėshtu njė oksigjenim te indeve qe me duhanin kane humbur elasticitetin e tyre. Mund te shėrbejė edhe njė ecje e thjeshte apo mund te zgjidhni aktivitete relaksuese si joga etj.
comments powered by Disqus