QKK-ja mbėshtet gjashtė filma tė studentėve
Qendra Kinematografike e Kosovės, ka nėnshkruar marrėveshje me Fakultetin e Arteve
Studentėt e Universitetit tė Prishtinės, tė Fakultetit tė Arteve, nga dega e regjisė sė filmit do tė mbėshteten nga Qendra Kinematografike e Kosovės nė filmat e tyre tė diplomės. Sivjet gjashtė studentė pėrfituan nga kjo marrėveshje.

Kėtė vit filmat qė do tė mbėshteten janė: “Sonata” nga Durim Kryeziu, “Beyond day and night” nga Zgjim Terziqi, “Sistimi Kordinatave” nga Arbresha Rubovci, “Ngjyrat e Jetės” nga More Raēa si dhe filmi i studentit Fisnik Muji me titullin “Dita e pensionimit”.

"Ėshtė kėnaqėsi e veēantė qė QKK i mbėshtet financiarisht projektet studentore dhe iu hap rrugė pėr projektet e tyre tė ardhshme" u shpreh drejtori I qendrės, Arben Zharku.

Ndėrsa njėra prej studenteve qė do tė financohet nga kjo marrėveshje, More Raēa tha se “ėshtė njė hap shumė i mirė pėr studentėt e fakultetit tė arteve dhe se ėshtė dashur tė aplikohet edhe mė herėt , besoj se studentet kane me pas mė tė lehtė realizimin e filmave tė tyre dhe se vizionet munden me i pėrmbush mė mirė”.

Qendra Kinematografike e Kosovės do tė vazhdoj mbėshtetjen e studentėve ēdo vit dhe pėrveē kėsaj do tė bėj promovimin e tyre nėpėr festivalet ndėrkombėtare si dhe do t’i pėrkrah ata duke i angazhuar nė punė me produksionet filmike qė janė tė regjistruar nė kėtė institucion.
comments powered by Disqus