Gjithēka rreth iPhone 7, datat e mundshme e lansimit nė treg?
Edhe pse ky lajm mund tė duket pak i parakohshėm, nė internet tashmė janė duke qarkulluar shumė spekulime nė lidhje me iPhone 7. iPhone 6 (dhe iPhone 6 Plus) janė lėshuar nė treg vetėm nė shtator tė vitit 2014, por nė vitin 2015, ka gjasa tė mėdha qė ne ta shohim brezin e ardhshėm tė iPhone.
Por ēfarė do tė ofrojė iPhone 7 (ose ndoshta do tė quhet iPhone 6S apo iPhone Air)? Dhe kur do tė paraqitet iPhone 7 nė treg? MacWorld i ka mbledhur tė gjitha thashethemet lidhur me kėtė temė, dhe i ka grumbulluar ato nė njė vend.

Nė qoftė se Apple i qėndron prapa traditės sė saj, mund tė pritet qė iPhone 7 tė mbėrrijė nė treg nė shtator tė 2015. Megjithatė, ėshtė e mundur dhe gjerėsisht e spekuluar se Apple do tė zgjedh tė lansojė modelet e reja tė iPhone dy herė nė vit, pėr ta ndihmuar atė tė mbajė gjithnjė trendin e saj me rritje dhe pėrmirėsimin e pozitės sė saj ndaj konkurrencės.

Tani thuhet se iPhone 7 do tė ketė njė madhėsi tė ekranit prej 4.7 inē, pasi kjo ėshtė madhėsia qė Apple zgjodhi pėr shfaqjen e iPhone 6, dhe nuk pritet njė rritje e madhėsisė sė ekranit pėr versionin e parė tė iPhone 7.

Nė mesin e karakteristikave tjera pritet tė jetė edhe pėrmirėsimi i kamerave tė telefonit, dhe mbushja e telefonit pa tela, sepse kėto tipare nuk janė ofruar nė iPhone 6 dhe 6 Plus, ndėrsa flitet edhe pėr gjeneratėn e re tė procesorit, A9, dhe versionin e ri tė sistemit operativ tė Apple, iOS 9.

Sa i pėrket dizajnit, pritjet janė qė iPhone 7 tė mos jetė i ndryshėm nė pamje nga iPhone 6. Apple zakonisht mban dizajn tė njėjtė dizajn pėr tė dy brezat e afėrta tė iPhone, prandaj iPhone 6 pritet tė jetė modeli mbi tė cilin do tė krijohet edhe iPhone 7.

Por, nėse Apple do tė vendosė pėr njė dizajn tė dallueshėm nga iPhone 6, atėherė gjasat mė tė mėdha janė qė fokusi i saj tė jetė tek hollėsia – qė iPhone 7 tė jetė edhe mė i hollė sesa paraardhėsi. Njė tjetėr tipar i dallueshėm nė dizajn do tė mund tė jetė edhe ekrani qė do tė shtrihet nė tėrė hapėsirėn e telefonit, dhe pamja e tij do tė jetė pa korniza poshtė ose lartė telefonit.

Megjithatė, mbetet tė shihet nėse tė gjitha kėto karakteristika tė pėrshkruara, do tė vijnė sė bashku me iPhone 7, ose iPhone Air, sido qė do tė emėrtohet telefoni i ri i Apple.
comments powered by Disqus