Purot po aq kancerogjene sa edhe cigaret
Tymosja e purove ėshtė po aq e rrezikshme sa edhe tymosja e duhanit, tregojnė studimet e reja amerikane, pavarėsisht se tymi i purove mund tė mos thithet siē thithet ai i duhanit.
Personat tė cilėt pinė puro mund tė mendojnė se kanė mė pak rreziqe shėndetėsore se sa pirėsit e cigareve por, studimet e reja kanė hedhur poshtė kėto supozime.

Kėrkuesit amerikanė kanė thėnė se personat qė tymosin puro janė tė ekspozuar ndaj niveleve tė larta tė agjentėve kancerogjenė dhe substancave tjera toksike, e qė tregon se kjo shprehi ėshtė po aq e rrezikshme sa edhe pirja e duhanit.

“Pavarėsisht faktit se ata qė pinė puro nuk e inhalojnė (thithin tymin), duhet t’u kushtohet mė shumė vėmendje dėmeve qė shkakton tymi i dorės sė dytė, dhe tė pranohet se asnjė lloj tymosje nuk ėshtė e mirė”, ka thėnė Dr. Len Horovitz, specialist i mushkėrive nė Lenox Hill Hospital nė New York City.

“Dihet se inhalimi i tymit tė duhanit shkakton astmė, si edhe rrezik tė shtuar pėr kancer tė mushkėrive. Edhe tymi qė rrethon sistemit respirator tė personave qė tymosin pure ėshtė e barasvlefshėm me kėtė fenomen”, ka shtuar ai.

Studimet e reja janė publikuar mė 7 nėntor, nė revistėn shkencore Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention.
comments powered by Disqus