Ushqimi qė ju largon gjumin
Tėrė natėn rrotulloheni nė shtrat, por gjumi nuk ju vjen nė sy?
Tėrė natėn rrotulloheni nė shtrat, por gjumi nuk ju vjen nė sy? Mendoni se ēka keni ngrėnė pasi ushqimi i rėndė ėshtė me siguri fajtori kryesor i pagjumėsisė suaj. Lexoni cilat ushqime janė armiq tė gjumit kualitativ, dhe nėse i evitoni kėto ushqime me siguri qė do tė flini si foshnjė.

- Mishi i tymosur: Goditeni veten nė duar nėse nė orėt e vona tė mbrėmjes konsumoni sanduic me proshutė. Proshuta, salsiēja dhe mishi i tymosur pėrmbajnė nivel tė lartė tė aminoacidit tiramin, dhe ai e detyron trurin tė lirojė norepinefrin, stimulues i trurit i cili na mban tė zgjuar dhe pak nervoz. Prandaj nėse dėshironi gjumė cilėsor largojini nga menyja e darkės produktet e kėtilla.

- Ēokollata: Keni kujdes me ēokollatėn nė ēfarėdo forme. Shumė njerėz nė vitet e fundit janė shumė tė ndjeshėm nė kafeinė, dhe madje sasia mė e vogėl e ēokollatės nė akullore mund t’iu pengojė. Ēokollata po ashtu pėrmban tirozin, aminoacidi stimulues. Edhe pėrkundėr qė ėshtė shumė e ėmbėl, ajo pėr gjumin ėshtė shumė e keqe.

- Pijet energjike: Pijet energjike pėrmbajnė nivelin e lartė tė kafeinės, si edhe aminoacidin taurin, i cili rrit ngarkesėn dhe sekretimin e adrenalinės. Studimet mė tė reja kanė treguar se konsumimi i pijeve energjike gjatė ditės shkakton gjumė tė parehatshėm. Ato nuk janė tė dėmshme vetėm pėr gjumin, por edhe pėr shėndetin nė pėrgjithėsi.

- Keēapi: Speci, pica vėshtirėsojnė tretjen, dhe sė bashku me kėtė edhe gjumin. Ushqimi me erėza, keēapi, ndonjėherė shkakton krijimin e acidit tė stomakut dhe simptomat tjera tė cilat e vėshtirėsojnė dhe ndėrpresin gjumin.

- Alkooli: Njė gotė apo dy para shkuarjes nė gjumė tė relaksojnė, por do tė keni pengesa disa orė mė vonė pasi do ta ndėrpresė gjumin e thellė dhe tė shėndetshėm. Alkooli stimulon dehidrimin dhe tė detyron tė urinosh shpesh dhe si pasoje te zgjoheni.

Kėta janė pra armiqtė kryesorė tė gjumit, dhe nėse dėshironi tė flini dhe pushoni si duhet atėherė produktet e lartpermendura duhet t’i largoni nga menyja juaj e ushqimit.
comments powered by Disqus