Telefonat “rėndojnė” 27 kg mbi shpinėn tonė
Ku e kemi kokėn? Sot shpesh e kemi tė ulur poshtė, duke kontrolluar postėn elektronike, duke shkruar mesazhe, duke lundruar nė internet apo duke luajtur.
Tabletė dhe telefonat inteligjentė janė pjesė e pandarė e pjesės mė tė madhe tė shoqėrisė moderne.
Anėt pozitive tė tyre janė tė shumta, i pėrdorim pėr punė, pėr tė qenė tė lidhur gjithė kohės me miq e tė afėrm e tė tjera si kėto, por nuk janė tė pakta as efektet negative.


Njė studim i fundit tregoi se ēdo ditė telefoni inteligjent apo tabletė “i rėndojnė” tė paktėn 10 kilogram mė shumė shpinės tonė dhe kjo peshė mund tė rritet deri nė 27 kilogram, nė varėsi tė pozicionit qė mbahet kur jemi duke i pėrdorur ato.


Nė kėtė pėrfundim ka mbėrritur njė studim i Keneth Hansraj i “Spine Surgery and Rehabilitation Medicine” nė Nju Jork, i cili pėrllogariti “dėmin” qė i bėhet shtyllės kurrizore kur mbajmė kokėn ulur, nga 15 deri nė 60 gradė.


Vetė pesha e kokės nė pozicion vertikal shkon nga 4.5 deri nė 5.5 kilogram mbi shtyllėn kurrizore, por e pėrkulur pėrpara 15 gradė e mė shumė dhe e ndihmuar nga graviteti, atėherė presioni qė ushtrohet mbi shtyllėn kurrizore shkon deri nė 27 kilogram.
comments powered by Disqus