Filmi ‘In silence’, fitues i tri ēmimeve "Hyjnesha nė fron”
Festivali pesėditor i filmit ‘Fest Film Kosova Hyjnesha nė Fron’ ėshtė pėrmbyllur nė atmosferė spektakulare dhe nė prezencėn e qindra mysafirėve dhe spektatorėve nga vendi, rajoni e bota.
Nga filmat e metrazhit tė gjatė, juria nė pėrbėrje tė Enver Petrovcit, Moni Damevskit dhe Alfred Trebicka kanė shpallur ēmimet e fituesve.

Filmi nga Ēekia ‘In Silence’, i regjisorit Zdenek Jirasky ka fituar tri ēmime: ‘Filmi mė i Mirė i Festivalit’, pastaj ‘Regjia mė e Mirė’ si dhe ‘Skenari mė i Mirė’.

Ēmimin ‘Roli Kryesor - Aktorja mė e Mirė’ e ka fituar Njomėza Fetiu pėr rolin e saj nė filmin ‘Babai im’, kurse Ēmimin ‘Roli Kryesor - Aktori mė i Mirė’, e ka fituar Simon Berger, qė luajti rolin kryesor nė filmin e regjisorit suedez, Mikael Marcimain, ‘Call Girl’ .

Nga filmat e metrazhit tė shkurtėr , Ēmimin ‘Filmi mė i Mirė’ iu nda filmit tė regjisores Una Gunjak, ‘The Chicken’.

Ēmimi ‘Kinemaja e sė Ardhmes’, iu nda filmit kosovar ‘Pandora’ , film ky i realizuar nga Arlinda Morina, kurse ‘Ēmimin Special’ e fitoi filmi nga Shqipėria ‘Vrasėsit’ , i regjisorit Ergys Meta.

Fest Film Kosova ‘Hyjnesha nė Fron’ ka ndarė edhe Ēmimin Special pėr Vepėr Jetėsore’, i cili sivjet iu nda aktores nga Shqipėria, Marjeta Larja.

Gjatė Festivalit ndėrkombėtar tė filmit ‘Hyjnesha nė Fron’ janė shfaqur 16 filma tė metrazhit tė shkurtėr dhe 5 tė metrazhit tė gjatė.

Festivali pesėditor ėshtė mbajtur nė Stacionin Hekurudhor nė Fushė Kosovė, ku pėr herė tė parė filmat janė shfaqur edhe nė tren, e jo vetėm nė ambiente klasike siē janė sallat e teatrove apo sallat kinematografike.
comments powered by Disqus