Gabimet qė nuk duhet t’i bėni kur tė lani flokėt
Kur tė lani flokėt, lėkurėn e kokės duhet ta masazhoni me kujdes, me majėn e gishtave. Fijet e flokut nuk duhet t’i fėrkoni shumė fortė me njėra-tjetrėn. Nė mėnyrė qė maskat e flokėve tė japin efektin e shumėpritur nga ju, ato duhet tė pėrdoren vetėm njė herė nė javė dhe jo mė shumė se kaq.
Nė mėnyrė qė maskat e flokėve tė japin efektin e shumėpritur nga ju, ato duhet tė pėrdoren vetėm njė herė nė javė dhe jo mė shumė se kaq. Kur lani flokėt duhet tė tregoni kujdes shumė tė madh pėr tė mos bėrė gabime qė mund t’i dėmtojnė ato. Mė poshtė do tė gjeni disa kėshilla pėr t’i marrė nė konsideratė nėse dėshironi tė keni flokė perfekt. Shpeshherė kur lani flokėt, nuk e merrni shumė nė konsideratė faktin qė tė kujdeseni deri nė fund pėr ta. Shampoja e aplikuar nė mėnyrė tė gabuar, balsami jo i duhur ose njė lėvizje e thjeshtė, janė gabime qė mund tė shmangen pėr tė pasur flokė shumė tė bukur. Ja se ēfarė nuk duhet tė bėni kur tė lani flokėt.

1. Shampon nuk duhet ta aplikoni nė qendėr tė kokės

Ajo ėshtė njė nga zonat mė delikate dhe pėr kėtė motiv, shampo duhet aplikuar nė pjesėn e pasme tė kokės dhe jo lart saj. Nė kėtė mėnyrė nuk do tė “stresoni” lėkurėn e kokės, ndėrsa do tė shmangni rėnien e flokėve.

2. Nuk duhet tė ushtroni shumė forcė kur t’i masazhoni ata

Kur tė lani flokėt, lėkurėn e kokės duhet ta masazhoni me kujdes, me majėn e gishtave. Fijet e flokut nuk duhet t’i fėrkoni shumė fortė me njėra-tjetrėn. Nėse do tė bėnit kėtė veprim tė fundit, majat tuaja tė flokėve do tė bėheshin me dy koka dhe shumė tė ashpra.

3. Nuk duhet t’i lani ēdo ditė

Flokėt tuaj nuk do tė jenė mė tė pastėr nėse do t’i lani ēdo ditė! Pėrkundrazi, larjet e shpeshta i bėjnė flokėt mė tė yndyrshėm dhe mė tė pisėt, pėrveēse i dobėsojnė nė mėnyrė tė konsiderueshme.

4. Ujin nuk duhet ta pėrdorni shumė tė nxehtė

Nėse nga njė anė, uji i nxehtė e bėn shampon dhe balsamin mė tė depėrtueshėm te flokėt, nga ana tjetėr, i thanė shumė ata, pasi tė pėrdorni edhe tharėsen e flokėve. Ndaj shpėlajini gjithmonė ata me ujė tė vakėt.

5. Nuk duhet ta ekzagjeroni me maskat

Nė mėnyrė qė maskat e flokėve tė japin efektin e shumėpritur nga ju, ato duhet tė pėrdoren vetėm njė herė nė javė dhe jo mė shumė se kaq.

6. Nuk duhet tė abuzoni me shampon e thatė

E pėrshtatshme dhe e dobishme nė raste urgjente, shampoja e thatė nuk duhet tė zėvendėsojė shampon e vėrtetė, sepse ajo nuk i heq papastėrtitė e flokėve.

7. Balsamin nuk duhet ta aplikoni deri nė rrėnjė

Balsami dhe kremi i flokėve shėrbejnė pėr t’i bėrė flokėt tė lėmuar dhe tė butė. Pikėrisht pėr kėtė motiv, ato duhet tė aplikohen te maja dhe mesi i flokėve.

8. Flokėt nuk duhet t’i keni pa lagur kur t’i hidhni shampon

Shampoja duhet tė aplikohet mbi flokė plotėsisht tė lagur. Rezultati do tė jetė mė i mirė pas pėrfundimit tė procesit tė larjes sė flokėve, pasi ata do tė shkėlqejnė shumė.

9. Nuk duhet t’i shpėlani pak

Pėr flokėt, njė kujdes tepėr tė veēantė duhet tė tregoni edhe kur t’i shpėlani ata, pasi uji nuk do tė heqė vetėm shampon, por edhe tė gjitha papastėrtitė e tij. Pra bėni njė shpėlarje tė plotė dhe me njė kohė tė gjatė.

10. Mos blini shampo shumė tė lira

Edhe nė rastin kur blini shampo, tundoheni nga ēmimet e ulėta qė ofrohen nė treg. Por duhet tė dini se njė ēmim i ulėt do tė thotė njė cilėsi jo e mirė. Mundohuni qė tė blini shampo profesionale te parukieri apo parukieria juaj qė jua njeh shumė mirė flokėt. Mė mirė tė blini njė shampo cilėsore se sa tė shpenzoni para pėr lyerjen e tyre, e cila i dėmton shumė ata.
comments powered by Disqus