Kafja kuron varėsinė ndaj kokainės
Sipas njė studimi tė fundit tė realizuar nga shkencėtarėt, kafja mund tė ndikojė nė trajtimin e varėsisė nga droga. Mė konkretisht i referohemi kokainės, ku njė ndikim dhe mė tė madh ka tek femrat
Kafja mund tė ndihmojė nė trajtimin e varėsisė nga kokaina.

Ky ėshtė zbulimi mė i fundit qė ėshtė bėrė nga shkencėtarėt nė Nju Jork. Ka rezultuar se kafeina bllokon ndryshimet qė ndodhin nė tru gjatė pėrdorimit tė kokainės. Ndėr tė tjera ėshtė zbuluar se kokaina ndryshon ciklin menstrual tė grave.

Kerkuesit zbuluan se kokaina shtyn nė kohė ciklin menstrual, duke ndryshuar nivelin e estrogjenit tek femrat. Kėtu njė rol tė rėndėsishėm luan kafeina, pasi bllokon ndryshimet dhe ndihmon nė rivendosjen e ciklit femėror, duke lehtėsuar simptomat e varėsisė.
comments powered by Disqus