Frutat dhe perimet e vjeshtės shumė tė pasura me nutrientė
Gastronomia e kėsaj stine, lidhet padiskutim me prodhimet e shijshme tė fruta-perimeve tė vjeshtės. Ato na ndihmojnė tė jemi tė shėndetshėm dhe tė ruajmė temperaturėn e trupit, ndėrsa moti ftohet.
1. Mollėt. Pėrveē se tė shijshme ato janė tė pasura me antioksidantė, veēanėrisht me vitaminė C e cila ndihmon nė forcimin e sistemit imuntar dhe zvogėlon rrezikun e kancerit. Gjithashtu, ato janė tė pasura me pektinė e cila zvogėlon shancin e sėmundjeve kardiovaskulare.

2. Kungujt. Kungulli i verdhė ėshtė njė burim i shkėlqyer i vitaminės A. Gjithashtu pėrmban fitosterole tė cilat luftojnė kolesterolin e keq si dhe beta-karoten i cili lufton radikalet e tjera.

3. Lakrat e Brukselit. Kjo perime jeshile mund tė mos preferohet pėr t’u gatuar por ėshtė njė burim i shkėlqyer hekuri, i cili ndihmon nė formimin e rruazave tė kuqe tė gjakut si dhe vitaminė K e cila ndihmon nė shėndetin e kockave. Kėto lakra tė vogla pėrmbajnė edhe vitaminė C e cila forcon sistemin imunitar.

4. Fiqtė. Janė burim i shkėlqyer fibrash tė cilat ndihmojnė nė uljen e kostelerolit, rregullojnė nivelin e sheqerit nė gjak, parandalojnė kapsllėkun dhe ju japin ndjesinė e ngopjes, duke luftuar urinė. Janė tė pasur gjithashtu me kalium, i cili ndihmon nė kontrollin e presionit tė gjakut.

5. Lulelakra. Mos u zhgėnjeni nga ngjyra; kjo perime e bardhė ka po aq vlera sa dhe perimet me gjethe jeshile tė errėt. Ėshtė burim i shkėlqyer i vitaminės C dhe K e cila rregullon reagimin inflamator. Gjithashtu ėshtė thelbėsore pėr ēdo grua, pasi pėrmirėson mėnyrėn e tė menduarit dhe tė konceptuarit duke parandaluar ērregullimet nervore.

6. Panxharėt e kuq. Janė perime qė nuk duhet t’i mungojnė stinės. Ato pėrmbajnė njė fitonutrient qė quhet belatain dhe ka veti antioksidante dhe antiinflamatore. Gjithashtu janė tė pasur me folate, kalium dhe mangan i cili ndihmon nė absorbimin dhe kalciumit dhe koagulimin e gjakut.

7. Dardhėt. Janė njė burim i mirė fibrash tė cilat ndihmojnė kontrollin e sheqernave nė gjak dhe nė uljen e kolesterolit. Gjithashtu pėrmban vitaminė C si dhe bor, i cili ndihmon trupin tė ruajė kalciumin
comments powered by Disqus