Samsung dėshtoi me shitjet e Galaxy S5
Me sa duket, Samsung ka pasur njė justifikim pas vendimit tė saj pėr pėrmirėsimin e portofolios sė telefonave tė menēur nė 2015, pasi qė Wall Street Journal raporton se Galaxy S5 ka dėshtuar tė shitet.
Nė fakt, sipas gazetės prestigjioze, Galaxy S5 nuk ka arritur tė shitet as gati sa paraardhėsi i tij, Galaxy S4.

Sipas burimeve tė gazetės thuhet se Samsung shiti 12 milionė njėsi tė Galaxy S5 nė tre muajt e parė, katėr milionė njėsi mė pak se ēfarė kishte shitur me Galaxy S4, nė vitin e kaluar.

Publikimi thekson se ndėrsa Galaxy S5 kishte njė shfaqje tė fortė nė tregun e SHBA-ve, pajisja nuk arriti tė mbledhė vėmendje tė mjaftueshme nė Kinė, ku shitjet ishin mė tė ulėta pėr mbi 50 pėr qind.

Shkak tjetėr pėr shqetėsim ishte fakti se Samsung kishte vlerėsuar se shitjet e modelit tė ri tė telefonit duhej tė performonin rreth 20 pėr qind mė shumė se ēfarė Galaxy S4 kishte arritur, gjė e cila ēoi nė njė rritje tė prodhimit.

Pėr kėtė dėshtim, Samsung mund ta ndėrrojė menaxhmentin, dhe kompaninė ta udhėheq drejtuesi i njėsisė sė kompanisė pėr TV dhe produkte shtėpiake.
comments powered by Disqus