Sala fiton ēmimin “Vincent Award 2014”, si artisti mė i mirė bashkėkohor
Nė deklaratėn zyrtare juria u shpreh:”Nė kėtė edicion tė gjashtė tė ēmimit “Vincent”, ne pamė njė shprehje tė fortė tė instalacionit tė bazuar nė kohė, punė qė nuk i kėrkon kohė shikuesit, por i ofron kohė. Kohė pėr tė reflektuar, kohė pėr tu thelluar dhe kohė pėr tė bėrė njė hap nė botė dhe perspektiva tė reja.
Shqiptari Anri Sala ėshtė fituesi i ēmimit prestigjoz “Vincent”, njė nga ēmimet mė prestigjoze tė Europės pėr artin bashkėkohor.

Ēmimi, i jepet Salės nė mes tė karrierės , ku puna e tij ėshtė vlerėsuar si” e ēmuar nė influencėn pėr zhvillimin e artit bashkėkohor nė Europė”.

Ēmimi “Vincent” ofron pėr fituesin njė shumė prej 50.000 eurosh, -shkruan The Guardian.

Sala ishte nė garė me pesė artistė tė tjerė, pėrfshirė edhe britanikun, Gillian Wearing.

Juria tha se kishte qenė njė sfidė e vėshtirė pėr tė vendosur fituesin, por pėrzgjodhėn Anri Salėn bazuar nė“punėn e tij sa poetike aq edhe konceptuale”

Pjesa me tė cilėn, artisti shqiptar fitoi ishte krjuar posaēėrisht pėr kėtė ēmim dhe titullohej “Le Clash” dhe “Tlatelolco Clash” duke e ēuar shikuesin nė njė qendėr tė braktisur tė artit nė Francė dhe nė Sheshin e Tre Kulturave (Plaza of Three Cultures ) nė Tlatelolco, nė Mexico City, pasi sipas Salės kėto dy vende simbolizojnė mė sė miri rėnien e “Ideologjisė sė Madhe”.

Tingujt qė shoqėrojnė imazhet e artistit janė marrė nga grupi i njohur punk “The Clash”, nga kėnga “Should I stay or Should I go?, e pėrshtatur me njė version tė fragmentuar, i luajtur nga njė instrument rruge dhe “music box”.

Gjatė njė pauzė tė gjatė nė dhėnien e ēmimit, artisti pyeti sipas videos sė krijuar prej tij dhe pėrmes videos; “Duhet tė rri apo tė iki?”,gjė qė shkaktoi humor tek publiku.

Sala u shpall fitues tė premten nė darkė nė njė cermoni nė “Gemeentemuseum” tė mbajtur nė Hagė.

Anri Sala, i cili nuk ishte prezent fizikisht nė ceremoni, foli pėrmes njė videoje duke shprehur mirėnjohjen pėr ēmimin e dhėnė. “Ėshtė njėkohėsisht kėnaqėsi qė kam fituar kėtė ēmimin dhe pak frustuese qė nuk mund tė jem aty pėr tė festuar fizikisht. Edhe pse kjo mund tė jetė pak e ngjashme me punėn time, ku imazhi ėshtė nė njė vend dhe tingulli nė njė vend tjetėr. Edhe pse do tė dėshiroja qė tė dy, si zėri edhe fizikisht tė ishin aty me ju tė gjithė. Faleminderit tė gjithėve pėr kėtė ēmim”, u shpreh Anri Sala.

Benno Tempel, kryetari i jurisė ndėrkombėtare, vlerėsoi punėn e artistit Sala duke thėnė se“ Anri Sala arriti me sukses tė krijonte njė instalacion ku shikuesi vazhdimisht sfidohet nga imazhi, tingulli dhe lėvizja. Ai prezanton idenė e ideologjive tė shkuara dhe mundėsitė qė ajo krijon pėr tė ardhmen nė njė plan individual”,- u shpreh Benno Tempel.

Ndėrsa nė njė deklaratė zyrtare juria u shpreh:”Nė kėtė edicion tė gjashtė tė ēmimit “Vincent”, ne pamė njė shprehje tė fortė tė instalacionit tė bazuar nė kohė, punė qė nuk i kėrkon kohė shikuesit, por i ofron kohė. Kohė pėr tė reflektuar, kohė pėr tu thelluar dhe kohė pėr tė bėrė njė hap nė botė dhe perspektiva tė reja.
comments powered by Disqus