Shitet pėr miliona dollarė piano e filmit “Casablanca”
Ėshtė shitur pėr 2.9 milionė dollarė piano e famshme e filmit “Casablanca”, nė njė ankand nė Nju Jork. Piano e vitit 1942 ėshtė shitur nė mesin e 30 gjėrave tjera nga drama e Luftės se Dytė Botėrore.
Kjo piano nė film ėshtė pėrdorur si vend sekret pėr letrat ilegale tė asaj kohe, tė cilat po ashtu u shitėn nė ankand pėr 100 mijė dollarė.

Njė nga skenat e filmi ėshtė kur pianisti Sam, aktruar nga Dooley Wilson, luan me piano kėngėn “As Time Goes By” pėr aktorėt Humphrey Bogart dhe Ingrid Bergman.

Piano milionė dollarėshe ėshtė pjesė nė filmin fitues tė ēmimit Oskar “Casablanca”, i cili kryesisht ishte xhiruar nė portin Maroccan tė qytetit Casablanca.
comments powered by Disqus