iPhone 6S do tė vijė me ekranin prej safiri?
Apple nuk ėshtė duke u dorėzuar nga idea e krijimit tė telefonit tė saj tė ri me ekranin prej safiri. Nė fakt, tani raportohet se edhe pėrkundėr bankrotimit tė partnerit tė saj, kompanisė GT Technologies e cila do ta furnizonte Apple me ekranet prej safiri, kompania amerikane ka plane qė kėtė lloj materiali tė ri dhe shumė mė tė qėndrueshėm pėr ekrane, ta pėrfshijė nė modelet e reja tė iPhone dhe iPad.
Sipas raportit tė TechRadar, thuhet se kompania nga Cupertino e ka listuar kontraktorin e saj tė madh Foxconn, si partnerin e saj tė ri qė do ta bėjė prodhimin e ekraneve prej safiri, ndėrsa dihet se kjo e fundit ėshtė duke e ndėrtuar njė fabrikė tė re nė Kinė pėr prodhimin e keraneve prej safiri, qė besohet se do tė shfaqen nė versionin e ri tė telefonit - iPhone 6S.

Sipas njė reviste kineze thuhet se Foxconn do ta ndėrtojė fabrikėn e re nė vlerė prej 2.6 miliardė dollarėve, e cila do tė shėrbejė pėr krijimin e telefonave tė Apple.

Para lansimit tė iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus thuhej se tė dy pajisjet do tė vijnė me ekranet prej safiri. Mirėpo, vėshtirėsitė e prodhimit dhe kolapsi i GT Teknologies bėnė qė kjo gjė tė mos ndodhte, por duket se gjenerata e ardhshme e iPhone mund tė ofrojė njė ekran safiri.
comments powered by Disqus