Ēfarė dobish kemi nga konsumimi i kungujve
Sezoni i kungujve (tetori, nėntori dhe dhjetori) tashmė ka ardhur, dhe shumė shpejtė njerėzit do tė nisin tė fusin nė pėrdorim receta tė ndryshme tė kungujve.
E kėtė sezon, ne ju sjellim njė listė tė dobive qė kungulli ka, e qė ndoshta nuk i keni ditur, megjithėse e keni konsumuar si ushqim.

1. I mirė pėr zemėr tė shėndoshė pėr shkak tė pėrmbajtjes sė magnezit

2. I mirė pėr gjumė tė rehatshėm (farat e kungullit dhe vetė ai) pėr shkak tė amino acidit tė quajtur triptofan

3. I mirė pėr shikim tė shtuar pėr shkak tė pėrmbajtjes sė Vitaminės A

4. I mirė pėr humbje nė peshė pėr shkak se ėshtė burim i mirė i fibrave

5. I mirė pėr prostatė tė shėndetshme pėr shkak tė pėrmbajtjes sė lartė tė zinkut

6. I mirė pėr personat qė vuajnė nga diabeti pėr shkak se farat e tij pėrmirėsojnė nivelin e insulinės

7. I mirė pėr mbrojtjen e lėkurės pėr shkak tė pėrmbajtjes sė karotenoideve

8. Ushqim i mirė pas ushtrimeve pėr shkak se pėrmbajnė sasi tė larta tė potasiumit

9. I mirė qė pėr disponim tė mirė pėr shkak tė pėrmbajtjes sė triptofanit

10. I mirė pėr qarkullim tė gjakut pėr shkak tė pėrmbajtjes sė hekurit.
comments powered by Disqus