Pėrdorimet alternative tė vajit tė ullirit
Vaji i ullirit njė pėrbėrės me shume vlera te mira pėr shėndetin dhe me njė shije shume te mire ka dhe shume virtyte te tjera pėr qėllime kulinare dhe jo vetėm.
Pėr te shkėlqyer mobiliet, ēelikun dhe bakrin, pėr te pastruar lugėt, pėr te larguar etiketat apo ngjitėsit, pėr te hidratuar thonjte, pėr te zbutur flokėt dhe duart. Zbuloni si te pėrdorni vajin e ullirit ne mėnyra alternativa pėr kujdesin e shtėpisė dhe personal.


1- Te pastroni ēelikun

Vaji i ullirit ėshtė njė pastrues i shkėlqyer pėr objektet e ēelikut, inoksit dhe te bakrit. Ėshtė e mjaftueshme te hiqni pluhurin e mundshėm te hidhni pak vaj ulliri ne cope te bute dhe ta kaloni mbi objektet duke ushtruar pak energji.

2- Te eliminoni bojėn e tepėrt

Me vajin e ullirit ėshtė e mundur te largoni bojėn e tepėrt, mjafton te lagni njė cope dhe ta kaloni me energji mbi pjesėn qe ju ka rene boja.

3- Eliminoni ngjitėsit dhe ēamēakėzėt

Hidhni pak vaj mbi ngjitėsit apo ēamēakėzėt qe dėshironi te hiqni, tampononi mire dhe lėreni te reagoje pėr te paktėn 10 minuta.

4- Te lubrifikoni menteshat

Nėse dera juaj bėn njė zhurme te bezdisshme mund ta eliminoni kėtė zhurme duke lubrifikuar menteshat me pak vaj ulliri pasi ti keni pastruar mire.

5- Te shkėlqeni mobiliet

Nėse dėshironi te shkėlqeni mobilet ne mėnyrė natyrale krijoni njė pėrbėrje me baze lėng portokalli dhe vaj ulliri, kalojeni mbi mobilet me njė cope te bute.

6- Te zbusni flokėt

Njė maske me vaj ulliri mund t’u ndihmoje qe te keni flokė te bute dhe te shkėlqyeshėm, lėreni ne flokė pėr 30 minuta dhe me pas lajini flokėt mire.

7- Hidratoni kutikulat (lėkurėn pėrreth gishtave)

Nėse keni thonj qe ju ēahen mund te pėrgatitni njė pėrbėrje me baze vaj ulliri me te cilėn mund te hidratoni kutikulat, masazhojini mire dhe do te bėhen te shkėlqyeshėm si thonjte dhe kutikulat.

8- Te parandaloni rėnien e qimeve te kafshėve

Vaji i ullirit ndihmon gjithashtu pėr te parandaluar rėnien e qimeve te kafshėve qe mbani ne shtėpi. Ėshtė e mjaftueshme te shtoni njė luge vaj ne ushqimin e tyre.

9- Te zbusni buzėt

Pėrgatitni njė pėrbėrje me baze vaj ulliri dhe dyllė bletėsh, pėrziejini mire duke shtuar dhe pak vaj esencial dhe aplikojeni pėrbėrjen ne buze
comments powered by Disqus