i tė heqim lythat nė kushte shtėpie
Lythat janė rritje tė lėkurės tė shkaktuara nga njė infeksion virale specifikisht nga virus i(virusi human papilloma).
Ato janė njė lezion i lėkurės, tė cilat paraqesin njė formė tė ndryshueshme, zakonisht kanė formė tė rrumbullakėt. Por lythat mund tė ndikojnė dhe nė paraqitjen tone tė jashtme duke shkaktuar ndrojtje (pėr shkak se na prishin imazhin) por nga ana tjetėr dhe dhimbje apo kruarje (kur janė tė lokalizuara nė kėmbė).
Zhvillimi i lythave ndodh mė tepėr kur kemi ērregullime tė sistemit imunitar. Lythat kanė forma dhe madhėsi tė ndryshme por zakonisht ato paraqiten si gunga tė vogla, ovale nė lėkurė.
Llojet e lythave janė:
- Lythat e zakonshėm. Kėto mund tė shfaqen nė pjesė tė ndryshme tė trupit. Lytha tė tilla lokalizohen mė tepėr nė duar. Ato zakonisht kanė formė tė rrumbullakėt me ngjyrė kafe ose gri.
- Lythat e sheshtė. Kėto lokalizohen mė tepėr nė fytyrė, krahė dhe kėmbė. Janė tė vogla dhe tė sheshta ashtu siē kanė dhe emrin. Zakonisht krijohen gjatė rruajtjes me brisk.
- Lythat e shputave. Krijohen nė shputat e kėmbėve dhe duken si pllaka tė trasha lėkure me ngjyrė tė errėt. Ato shpesh here mund tė jenė tė dhimbshme.
- Lythat e gjenitaleve. Kėto lokalizohen nė zonat gjenitale dhe pėrreth tyre, mes kofshėve ose mund tė shfaqen nė vaginė ose anus.
- Lythat linguale. Shfaqen poshtė thonjve tė duarve ose kėmbėve. Ato kanė sipėrfaqe jo tė rregullt.
- Lythat filiforme(si fije). Zakonisht kėto lloj lythash shfaqen rreth gojės dhe hundės.
Si ti heqim lythat nė mėnyra natyrale?
1. Me lėkurė limoni. Presim njė copė lėkure limoni pak mė tė madhe se lytha ku do e vendosim. E vendosim lėkurėn e limonit sipėr lythės dhe me pas vendosim fashėn duke e mbyllur mirė vendin ku vendoset lythi. Ēdo ditė ndėrrojmė lėkurėn e limonit, duke e mbajtur lythėn e mbuluar sa mė shumė kohė tė jetė e mundur. Pas njė jave lythi shkėputet plotėsisht.
2. Pėrdorimi i borzilokut. Vendosim borzilok sipėr lythave dhe e mė pas e bllokojmė me fashė nė mėnyrė qė mos pėrshkohet nga uji. Pėrsėriteni kėtė pėr ēdo ditė pėr rreth njė javė. Veprimi i borzilokut bėn shkėputjen e lythave.
3. Me karota tė prera. Pritini karotat imėt dhe pėrziejeni me vaj ulliri duke krijuar njė masė homogjene. Vendoseni masėn e pėrgatitur mbi lytha dy herė nė ditė pėr 30 minuta. Bėjeni kėtė pėr dy ose tre javė rresht.
4. Me copa hudhre. Bėjeni kėtė dy herė nė ditė pėr disa javė rresht. Lythat fillojnė tė shkėputėn pėr njė ose dy javė por duhet tė bėhet mė hudhėr derisa ato tė zhduken fare.
5. Konsumoni ushqime tė cilat forcojnė sistemin imunitar. Hudhėr, patate e ėmbėl, bukė me krunde, fara luledielli dhe oriz janė shembuj tė kėtyre ushqimeve.
6. Pėrdorni lėng limoni. Shtrydhni lėng limoni mbi lytha dhe mbulojeni me qepė tė freskėta. Bėjeni kėtė pėr 30 minuta njė herė nė ditė rreth dy ose tre javė rresht.
7. Vendos lėng arrė kokosi. Lageni lythin me lėng arre kokosi ku kjo e fundit pėrmban enzima qė shpėrbėjnė lythat.
8. Pėrdorimi i lėkurės sė bananes. Prisni njė copė tė vogėl lėkurė bananeje dhe vendoseni mbi lytha, me pas fashojeni. Lėreni lėkurėn e bananes mbi lythė gjithė ditėn. Pėrsėriteni kėtė veprim deri sa lythat tė zhduken.
9. Pėrdorni ujė tė ngrohte dhe kripė deti. Lagini lythat me ujė ngrohtė pėr 10-15 minuta. Rrėzoni qelizat e vdekura tė lythave me njė limė pėr thonjtė jo shumė tė ashpėr. Lageni lythėn dhe mė pas vendosni njė sasi kripe deti mbi tė. Me pas fashojeni vendin ku keni aplikuar kripėn nė mėnyrė qė kripa tė qėndrojė aty pėr disa ditė. Zėvendėsomėni atė mė njė tjetėr nė qoftė se ju bie gjatė kohės qė laheni.
comments powered by Disqus