HALLET E PRODHUESVE VENDORĖ
Udhėheqėsit e bizneseve vendore pohojnė se lėndėn e parė detyrohen tė sigurojnė nga vendet e Bashkimit Evropian dhe qė nė kufi shteti ua taton ende pa e futur nė prodhim.
​Prodhuesit vendorė vazhdojnė tė pėrballen me probleme dhe vėshtirėsi nė tė bėrit biznes, duke mos pasur lehtėsira nga shteti. Heqja e TVSH-sė pėr lėndėn e parė dhe lirimi nga akciza ėshtė duke i fundosur prodhuesit e Kosovės.
Udhėheqėsit e bizneseve vendore pohojnė se lėndėn e parė detyrohen tė sigurojnė nga vendet e Bashkimit Evropian dhe qė nė kufi shteti ua taton ende pa e futur nė prodhim.

Pronari i fabrikės pėr prodhimin e lėngjeve “Laberion”, Bashkim Osmani, kėrkon nga shteti qė vjeljen e Tatimit pėr Vlerėn e Shtuar nė lėndėn e parė ta bėn pasi qė t’i shet produktet.

“Ne po kėrkojmė qė TVSH- ja tė vjelėt nga shteti pasi qė produkti tė del nė shitje, pėr shkak se ato pare qė ne i paguajmė TVSH nė kufi mund tė punojmė dhe tė jemi mė komod derisa produkti na rrinė nė depo e shteti mban paret tona, ėshtė njė logjik jo e shėndosh e vjeljes sė tatimit”

Osmani thotė se, pėrveē vėshtirėsive tė shumta, edhe TVSH-ja nė kufi i shkakton probleme nė rritjen dhe mbijetesėn e biznesit. Osmani konsideron se prodhuesve vendorė tė pijeve shteti ėshtė duke ua vėshtirėsuar tė bėrit biznes.
comments powered by Disqus