Burrat paguhen mė shumė se gratė
Organizata e Punės nė Kombet e Bashkuara, ka njoftuar se gratė nė shumė shtete rreth globit, tė cilat janė mė mirė tė arsimuara dhe me mė shumė pėrvojė sesa kolegėt e tyre meshkuj, vazhdojnė tė paguhen mė pak.
Organizata ndėrkombėtare e punės, ka bėrė me dije se nė mbarė botėn ende mbetet boshllėk, pagesa pėr gjininė femėrore.
Nė raportin e fundit mbi pagat nė nivel global tė publikuar nga kjo organizatė, ėshtė konstatuar se burrat janė paguar mė shumė se gratė, nė gjithsej 38 vende tė ekzaminuara.

Diferenca mė e madhe e pagave ėshtė vėrejtur nė Shtetet e Bashkuara ku gratė fitojnė afėrsisht 64.2 dollarė krahas punės sė njėjtė, pėr tė cilėn meshkujt marrin rreth 100 dollarė.

Kjo mospėrputhje, sipas Organizatės sė punės, shpjegohet me produktivitet, arsimimin apo pėrvojė nga ana e meshkujve nė SHBA.

Por nė Evropė, Rusi dhe Brazil gratė janė mė tė shkolluara e mė me pėrvojė pune, por prapė diferenca nė paga ekziston, dhe atė burrat paguhen mė shumė se gratė. “Njė nga faktorėt qė ndikojnė nė kėtė, ėshtė diskriminimi”, ka thėnė zėvendėsdrejtoresha e pėrgjithshme e organizatės, Sandra Polaski.
comments powered by Disqus