Katėrqind euro i duhen njė qytetari tė Kosovės pėr tė kaluar muajin
Vende tė reja tė punės nuk ka, tė ardhurat pėr familjet nuk ėshtė se kanė ndryshuar, kurse shporta e konsumatorit variron nga 12 deri nė 15 euro.
Ēmimi mesatar i produkteve: 1kg oriz kushton njė euro e 29 centė; 1kg miell rreth 40 centė, njė bukė 500 gramė 36 centė; vezė, 30 copė, dy euro e 72 centė, 1l qumėsht 91 centė, si dhe produkte tjera tė nevojshme pėr njė familje, raporton KTV.

Nėse kjo shportė ėshtė e qėndrueshme pėr tre ditė, atėherė ēdo qytetari i bie tė shpenzojė rreth 120 euro nė muaj vetėm pėr produktet elementare ushqimore.
Kur kėtyre shpenzimeve ua shtojmė pagesėn e rrymės, ujit, bėrllokut etj., del se pėr t’i mbuluar tė gjitha kėto, ēdo qytetar i Kosovės duhet tė ketė njė pagė pėrafėrsisht rreth 400 euro.

Ky realitet natyrisht ėshtė i njohur, thonė qytetarėt, tė cilėt e dinė se me pagat aktuale nuk arrihen as kėrkesat minimale, transmeton Koha.net.
Selatin Kaēaniku, nga shoqata pėr mbrojtėn e konsumatorit, ka thėnė se standardi ynė i jetesės e bėn tė pamundur pėrballimin e kėtyre ēmimeve.
comments powered by Disqus