Gripi mund tė luftohet me ushqime
Ushqimet pėr tė luftuar gripin janė njė ndihme e ēmuar kundėr kėtij problemi qė nė veēanti nė stinėn e dimrit ėshtė shumė shqetėsues.
Ekzistojnė disa ushqime tė cilėt fal pėrbėrjeve ushqyese dhe pėrmbajtjes se vitaminave ndihmojnė pėr tė parandaluar gripin duke zhvilluar njė veprim mbrojtės. Kėto ushqime ndihmojnė pėr tė shtuar mbrojtjen imunitare dhe lejojnė tė keni rezultate tė mira nė mėnyrė natyrale pa qenė e nevojshme tė merrni ilaēe. Behet fjale pėr elemente thjeshtė, qė shpesh mund ti gjejmė lehtėsisht mes frutave dhe perimeve.

1- Kėrpudhat

Kėrpudhat janė njė nder ushqimet qė duhet tė konsumoni kur jeni tė sėmurė, ato lejojnė tė aktivizohen qelizat tė cilat kanė detyrėn pėr tė zhvilluar njė veprim kundėr infeksioneve. Pėr kėtė arsye nuk duhet tė mungojnė kurrė nė tavolinėn tuaj. Efikasiteti i tyre vjen si pasojė e pėrmbajtjes se selenit.

2- Hudhra

Duhet tė konsumoni 2 thelbi hudhra tė freskėta nė ditė pėr ti garantuar organizmit tuaj njė mbrojtje efikase kundėr sėmundjeve sezonale. Njė mėnyrė e mirė pėr tė pėrfituar vlerat e kėtij produkti ėshtė ta konsumoni krudo, vetėm kėshtu mund tė fitoni tė gjitha tė mirat e saj. Hudhra ka shumė vlera tė mira ajo ėshtė e pasur me kripėra minerale dhe vitamina tė cilat realizojnė njė veprim antiviral, antibakterial dhe antiseptik.

3- Peshku

Njė mėnyrė tjetėr pėr tė forcuar sistemin imunitar ėshtė dhe favorizimi i prodhimit tė citokinės, proteina tė cilat mund tė parandalojnė virusin e gripit gjenden tek peshqit. Nė veēanti ėshtė mirė tė konsumoni peshq tė pasur me omega 3, tė pasur me selen, fruta deti si vongole dhe ostrike.

4- Qepa

Edhe qepet ashtu si hudhrat janė tė nevojshme pėr tė luftuar gripin. Gjėja mė e mirė ėshtė ti konsumon krudo pėr tė pėrfituar tė gjithė pėrbėrėsit. Konsumoni ēdo ditė, janė njė ushqim shumė i mirė pėr shėndetin tonė. Mund ti pėrgatitni edhe nė sallatė nė gjelle apo dhe turshi.

5- Frutat e pyllit

Frutat e pyllit i japin organizmit njė sasi tė madhe antioksidantesh shumė tė nevojshėm pėr tė parandaluar gripin. Nė veēanti duhet tė konsumohen rregullisht boronicat.

6- Erėzat

Edhe erėzat lejojnė tė forconi mbrojtjen imunitare, pėr tė parandaluar viruset nė mėnyrėn mė tė mirė. Pėr tė luftuar gripin duhet tė konsumoni njė luge erėza pėrditė. Mund tė pėrdorni arrėn moskat, kanellėn, shafranin e Indisė. Pėr ti konsumuar edhe e thjeshtė, mjafton tė aromatizoni frutat me arrė moskat apo drithėrat me kanellė.

7- Kosi

Kosi ju lejon tė mbroni sa mė mirė florėn bakteriale tė zorrėve. Pėr kėtė arsye duhet tė konsumohet rregullisht edhe nė stinėn e ftohtė. Pėr mė tepėr pėrmban baktere probiotik qė stimulojnė mbrojtjen imunitare tė organizmit tonė.

8- Bajamet

Bajamet janė tė pasura me ushqyes qė luftojnė sėmundjet sezonale. Nė veēanti ėshtė e njohur pėr pėrmbajtjen e vitaminės E, e cila ka dhe njė veprim antioksidant. Pėr kėtė arsye duhet tė jetė shumė prezentė nė ushqimet tona.

9- Bathėt

Tė konsumuara edhe nė supe, bathėt arrijnė tė mbrojnė organizmin tonė fal fibrave dhe hekurit qė pėrmbajnė. Ky i fundit lejon tė aktivizoni prodhimin e antitrupave, ndėrsa fibrat arrijnė tė garantojnė njė veprim tė mirė pastrues.

10- Kivi

Kivi pėrmban njė sasi tė madhe tė vitaminės C. Pėr kėtė arsye pėrveē se agrumėve kėto fruta nuk duhet tė mungojnė kurrė nė dietėn tonė tė ushqimit. Kjo vitamine lejon tė aktivizohet njė pėrgjigje e mirė imunitare.
comments powered by Disqus