​Interneti dhe fėmijėt‏
Sot, mbahet ceremonia pėrmbyllėse e aktiviteteve tė projektit “Promovimi i Pėrdorimit tė Internetit nė mėnyrė tė Sigurt dhe tė pėrgjegjshme nga ana e Fėmijėve” pėr kėtė vit, i bėrė nga Qendra pėr Studime tė Avancuara FIT nė bashkėpunim me Save the Children nė Kosovė.
Nė kėtė ceremoni do tė shpalosen aktivitetet e bėra me fėmijėt, mėsimdhėnėsit dhe prindėrit rreth Sigurisė sė fėmijėve nė internet.

Kėto aktivitete janė zhvilluar si rrjedhojė e hulumtimit tė bėrė nė Mars, 2014 rreth temės “Vlerėsimi i pėrdorimit tė internetit, rreziku, dhe siguria nė mesin e fėmijėve nga mosha 9-16 nė Kosovė/ promovimi i mėnyrave tė sigurta tė hulumtimit nė internet nga ana e fėmijėve”.

Fėmijėt, shqetėsimet e tyre pėr rreziqet e internetit, i kanė shprehur pėrmes filmave tė shkurtėr tė cilėt i kanė punuar vetė dhe nė kėtė ngjarje do tė shpallen edhe fituesit e 3 filmave tė shkurtėr mė tė mirė.

Shkollat pjesėmarrėse nė projekt janė: Ibrahim Fehmiu nga Prizreni, Migjeni nga Mitrovica, Naim Frashėri nga Prishtina, Ramiz Sadiku nga Peja, Tefik Ēanga nga Ferizaj, Thimi Mitko nga Gjilani, dhe Zekeria Rexha nga Gjakova.
comments powered by Disqus