Marrėveshja Kolektive s’respektohet nė sektorin privat
Njė supė nė ditė,tetė orė punė,e siguri nė vend tė punės do te ishin pritjet e punėtorėve duke pėrfshirė edhe ata tė sektorit privat, nė rast se do tė zbatohej Marrėveshja Kolektive.
Njė supė nė ditė, tetė orė punė, e siguri nė vend tė punės. Pak a shumė kėto ishin pritjet e punėtorėve duke pėrfshirė edhe ata tė sektorit privat nga punėdhėnėsit e tyre nė rast se do tė zbatohej Marrėveshja Kolektive.

Institucioni i cili nėnshkroi kėtė marrėveshje nė emėr tė punėdhėnėsve, Oda Ekonomike e Kosovės (OEK), ka kėrkuar prolongimin e fillimit tė zbatimit tė kėsaj marrėveshje, e cila do tė duhej tė fillonte sė zbatuari nga janari i vitit tė ardhshėm.

Nė bazė tė kėsaj marrėveshje punėtorėt pėrveē se do tė fitonin siguri mė tė mėdha nė vendet e tyre tė punės, ata do tė pėrfitonin dhe nga dy euro nė ditė nga punėdhėnėsit nė emėr tė shujtės ditore.

“Duke u mbėshtetur nė misionin e OEK-ut, e cila ka pėr qėllim pėrfaqėsimin nė kuptim tė lobimit tė interesave tė anėtareve tė Odės para organeve dhe institucioneve kompetentet shtetėrore, nė veēanti nė pėrgatitjen e legjislacionit ekonomik, nė pėrcaktimin e masave e tė politikės ekonomike si dhe nė fillimin e iniciativave tė caktuara nė lėmin e ekonomisė, Kėshilli Drejtues i Odes Ekonomike tė Kosovės dhe organet udhėheqėse tė Odės Ekonomike tė Kosovės pėrmes kėsaj shkrese dėshirojmė tė sqarojmė pėr institucionet shtetėrore, sindikatat e punėtorėve, sektorin privat dhe pėr publikun e gjerė se nėnshkrimi i Marrėveshje sė pėrgjithshme Kolektive tė Kosovės nga ana e OEK-ut me datėn 18.03.2014, kėrkon prolongim tė fillimit tė zbatimit tė Marrėveshjes se Pėrgjithshme Kolektive tė Kosovės dhe avancim tė Dialogut Social nė Kosovė.

Ky prolongim, ka pėr synim qė tė sigurojė implementim mė tė mirė nė mėnyrė qė kjo marrėveshje tė ketė efekt pozitiv nė ekonominė e Republikės sė Kosovės”, thuhet nė njoftimin e OEK-ut./Tribuna/
comments powered by Disqus