Nė tavolinėn e punės ka 10 milionė baktere
GAZETAEXPRESS E shtune, 20 Dhjetor 2014 09:55 ​Njė punėtor i thjeshtė gjatė orarit tė tij tė punės, brenda njė dite nė tavolinėn e punės vjen nė kontakt me mė shumė se 10 milionė baktere tė ndryshme, tė cilat pėrhapen nė sipėrfaqen e punės, tastierė, maus apo dorėzėn e telefonit, ēka ėshtė pėr 400 herė mė shumė se sa nė vaskėn e WC-sė, thonė studiuesit e universitetit britanik Salford.
Vetėm nga tastiera e kompjuterit veprojnė rreth 7500 organizma tė fshehur, tė cilėt mund tė jenė shkaktarė tė sėmundjeve tė shumta, prandaj ekspertėt vazhdimisht paralajmėrojnė se mungesa e higjienės ėshtė njėra nga arsyet e shpeshta pėr ēka punėtorėt pėrfundojnė nė pushim mjekėsor, shkruan Zėri.

Me kėtė studim kanė konstatuar se kushtet jo higjienike nė ambientin e punės, janė shkaktar i humbjes sė miliona orėve tė punės pėr shkak tė gripit, ftohjes dhe njė varg sėmundjesh tjera, tė cilat nė kėtė mėnyrė lehtė dhe shpejt pėrhapen. Ky studim ka treguar se bakteret nė kėto vende tė pėrmendura, mund tė mbijetojnė edhe deri nė 24 orė, ēka do tė thotė se me pastrimin e rregullt, mund tė eliminojmė sė paku gjysmėn e problemit, respektivisht tė zbusim rrezikun e bartjes sė infeksionit. Mirėpo, 20 pėr qind e personave tė pėrfshirė nė kėtė studim, kanė deklaruar se kurrė nuk e kanė pastruar mausin e tyre.
comments powered by Disqus