Skulptura e Destan Gashit nė pallatin e njohur tė Vienės
Njė ndėr perlat e bukurive e madhėshtive tė Vjenės ėshtė pallati Lihtenshtajn ose nė gjuhėn e vendit, Palais Liechtenstein, qė gjendet nė qėndėr tė qytetit, ku ėshtė e vendosur edhe familja mbretėrore
Ky pallat vlerėsohet si ndėrtimi mė i rėndėsishėm artistik i stilit barok nė Austri.
Nė kėtė pallat pos veprave tė mjeshtrave: Peter Paul Rubens, Rembrandt, Anthonis van Dyck, Lucas Cranach (i vjetri), Frans Hals, Raffael, Friedrich von Amerling, Ferdinand Georg Waldmüller gjendet edhe vepra artistike “Ėngjėlli” i skulptorit kosovar, Destan Gashi.

Kjo skulpturė do tė jetė pėrballė hyrjes sė Pallais Liechtestein nė shėrbim tė kėnaqėsisė sė vizitorėve nga i gjithė globi.
Skulptori Destan Gashi ka prejardhje nga Rahoveci. Ai ka diplomuar nė Akademinė e Arteve tė Bukura nė Bruksel, fillimisht nė pikturė mė 1978 dhe mė vonė ka vazhduar studimet nė degėn e skulpturės.

Prej vitit 1987 jeton dhe krijon si skulptor i pavarur nė Vjenė tė Austrisė. Pos ekspozitave tė tij tė shumta nė mbarė botėn, Gashi ėshtė nderuar me disa ēmime, pėrfshirė ēmimet “Prix d“Excellence de la Ville de Bruxelles”, “Prix de Doutrelon de Try” dhe “Medaille de la ville de Bruxelles”.
comments powered by Disqus