Ofertat pėr zbritje ēmimesh, vetėm kamuflim
Nė tregun e brendshėm tė Kosovės ka laramani ēmimesh tė produkteve. Megjithatė, krahasuar me tė ardhurat dhe pensionet e qytetarėve, ato llogariten tė jenė tė larta.
Qytetarėt thonė se lėre qė kėto ēmime janė tė shtrenjta gjatė tėrė vitit, por ato ngritėn edhe mė nė prag tė festave. Ky realitet nuk ėshtė vetėm nė prag tė Vitit tė Ri, sepse kjo ndodh nė prag tė ēdo feste, thonė blerėsit.

Me gjithė ofertat pėr zbritje nė treg, ato janė kamufluese, thotė Selatin Kaēaniku, nga Shoqata pėr Mbrojtjen e Konsumatorit.

Kaēaniku pohon se luhatja e ēmimeve bėhet pėr shkak se mungon njė mekanizėm qė e rregullon tregun e ēmimeve. Dhe kjo, sipas tij, u krijon tregtarėve mundėsi dhe hapėsira qė tė bėjnė ngritje tė ēmimeve, pa u penguar nga askush.

Nė fillim tė kėsaj jave, kur prezantoi projektbuxhetin pėr vitin 2015, edhe ministri i Financave, Avdullah Hoti, tha se do tė ketė rritje ēmimesh edhe nė vitin 2015.
comments powered by Disqus