Studimi: Fėmija mė i fortė nėse nuk i pritet kėrthiza menjėherė
Tė pritet rreth tre minuta para se tė presėsh kordonin e kėrthizės mund tė kenė efekte pozitive nė shėndetin e fėmijės.
Tė pritet rreth tre minuta para se tė presėsh kordonin e kėrthizės mund tė kenė efekte pozitive nė shėndetin e fėmijės dhe sidomos nė nivelet e hekurit nė gjak, duke ndihmuar tė shmangen efektet e anemisė. Ky ėshtė rezultati i njė hulumtimi suedez.

Deri tani ėshtė menduar gjithmonė se kordoni i kėrthizės duhet tė jetė i prerė nė momentet e para pas lindjes pėr tė shmangur rastet e verdhėzės, por studiuesit suedezė kanė treguar se shtyrja mund tė jetė njė terapi e shkėlqyer pėr rastet e anemisė.

Nga 400 foshnja nė studim, nė fakt, disave nė mėnyrė tė rastėsishme u ėshtė prerė kordoni i kėrthizės brenda 10 sekondave pas lindjes, ndėrsa tė tjerėve pas 3 minutash. Fėmijėve tė cilėve prerja u ėshtė bėrė me vonesė, nė moshėn katėr muajsh treguan nivele tė larta tė hekurit nė gjak dhe episode shumė mė pak tė anemisė. Pėrveē kėsaj, asnjė efekt negativ nė lidhje me vonesėn nuk u vu re nė mesin e tyre..

Studiuesit shpjegojnė se vonesa e prerjes sė kėrthizės lejon tė arrijė nė mushkėri njė sasi shumė mė e pasur gjaku me oksigjen, duke lejuar qė frymėmarrjet e para tė foshnjės tė jenė mė tė thella dhe duke sjellė rritjen e hekurit nė trup.
comments powered by Disqus