Ja sa kilogramė shtoni nga lėnia e duhanit
Lėnia e cigareve sjell njė sėrė avantazhesh pėr njė kohė tė gjatė pėr shėndetin. Por nga lėnia e duhanit ka edhe njė pasojė, shtimi nė peshė.
Njė grup studiuesish francezė dhe britanikė kanė tentuar tė llogarisin se sa shtohet nga lėnia e duhanit dhe rezultatet i botuan nė revistėn shkencore "British Medical Journal (BMJ)". Sipas studiuesve nga lėnia e duhanit, shtohet nė peshė mesatarisht 4-5 kilogramė, nė vitin pasues tė lėnies sė tij.

Nga mbajtja nėn vėzhgim e njė grupi ish-duhanpirėsish, u konstatua se tre muajt pas lėnies sė duhanit ėshtė periudha kritike e shėndoshjes. Nė muajin e parė shtohet 1.1 kilogramė, deri nė tė dytin 2.3 kilogramė, nė tė tretin deri nė 2.9 kilogramė, nė muajin e gjashtė deri nė 4.2 kilogramė dhe deri nė fund tė vitit pesha totale e akumuluar ėshtė 4.7 kilogramė.

Sipas Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, pirja e duhanit ėshtė shkaku kryesor e vdekjes sė parakohhshme pėr 5.1 milionė njerėz ēdo vit.
comments powered by Disqus