Si ndikon sjellja e prindėrve tek fėmija
Njė studim i kryer nga revista shkencore "Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine", tregon se sa mė shumė tė pėrkėdhelėsh fėmijėn aq mė shumė largohet mundėsia qė ai tė jetė obez.
Sipas studimit thuhet se sjelljet e familjarėve ndikojnė nė peshėn trupore tė fėmijėve.

Ndėrkohė mungesa e pėrkėdheljeve tek njė i sapolindur mund tė kthehet nė njė tendencė pėr tu shėndoshur. Fėmijėt 24 muajsh tė cilėt marrin mė pak vėmendje nga ana e prindėrve, kanė 30 % mundėsi mė shumė qė tė bėhen obez nė moshėn 4 vjeēare.

Fėmijėt qė janė tė qetė kanė njė peshė normale trupi nė krahasim me ato qė qajnė. Ato qė rriten mes pėrkėdheljeve pafund reagojnė pozitivisht, pasi janė kėto pėrkėdhelje qė atyre ju jep stimul dhe vetėkontroll. (Bebaime)
comments powered by Disqus