Facebook blen Wit.ai
Facebook ka blere se fundmi edhe njė tjetėr start-up qe ėshtė ne gjendje te prodhoje teknologji qe mundėsojnė njohjen e zėrit, njė ekuivalente dhe rivale e Siri te Apple
Me kėtė aplikacion, pėrdoruesit e Facebook do te mund te jene ne gjendje te pėrcaktojnė tekstin dhe mesazhet pėr te dėrguar.

“Facebook ka burimet dhe talentet pėr te na ndihmuar te hedhim hapin e radhės”, konfirmon njė prej drejtuesve te Wit.ai, duke nėnvizuar se te kuptuarit e gjuhės natyrale do ta ndihmoje Facebook-un te arrije dhe te realizoje qėllimet qe ajo i ka vene vetes pėr te mundėsuar lidhjen e te gjithė botes.

Shoqėria Wit.ai ėshtė krijuar nga Alexandre Lebrun, Willy Blandin e Laurent Landowski. “Kjo ėshtė njė ndihme e madhe pėr ne pėr te realizuar vizionin tone pėr boten dhe gjerat”, thotė njeri prej drejtuesve te shoqėrisė. “Njė teknologji qe arrin te kuptoje gjuhen natyrale ėshtė njėkohėsisht njė ndihme e mire qė na shtyn te besojmė se kemi mundėsi qe edhe ne te japim njė ndihme ne kėtė drejtim”, pėrfundon zėdhėnėsi i kompanisė shkrimin ne blog-un e tij.
comments powered by Disqus