KANDIDATURAT “OSCAR”, VITI I KOMEDIVE
2014 duket se ishte viti i filmave komedi.

2014 duket se ishte viti i filmave komedi.

Pikėrisht dy tė tillė, “Birdman” dhe “Grand Budapest Hotel” udhėheqin pėr kėtė vit kandidaturat pėr ēmimet “Oscar”, qė tė dy me nga nėntė tė tilla nė nėntė kategori tė ndryshme.

Kandidatura tė shumfishta kanė edhe filmat “Imitation Game”, “Boyhood” dhe “American Sniper”.

Njė rekord personal arriti aktori Bradley Cooper, kandidat pėr herė tė tretė radhazi pėr ēmimin “Aktori mė i mirė” me rolin e luajtur nė filmin e Clint Eastwood, “American Sniper”.

Cooper ėshtė i pari aktor qė arrin 3 nominime tė njėpasnjėshme pas Rossell Crowe, i cili bėri tė njėjtėn gjė nė fillim tė viteve 2000 pėr rolet e luajtura nė “The Insider”, “Gladiator” dhe “A beautiful mind”.

Nominimet nė kategoritė kryesore:

- Filmat kandidatė pėr “Filmi mė i mirė”:
American Sniper
Birdman
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Selma
The Theory of Everything
Whiplash

- Regjisorėt kandidatė pėr “Regjisori mė i mirė”:
Wes Anderson (The Grand Budapest Hotel)
Richard Linklater (Boyhood)
Alejandro G Inarritu (Birdman)
Morten Tyldum - The Theory of Everything
Bennett Miller - Foxcatcher

- Aktori kandidat pėr “Aktori mė i mirė”:
Steve Carell (Foxcatcher)
Bradley Cooper (American Sniper)
Benedict Cumberbatch (The Imitation Game)
Michael Keaton (Birdman)
Eddie Redmayne (The Theory of Everything)

- Aktorja kandidate pėr “Aktorja mė e mirė”:
Marion Cotillard (Two Days, One Night)
Felicity Jones (The Theory of Everything)
Julianne Moore (Still Alice)
Rosamund Pike (Gone Girl)
Reese Witherspoon (Wild)

- Filmat me mė shumė kandidatura:
9 - Birdman, The Grand Budapest Hotel
8 - The Imitation Game
6 - American Sniper, Boyhood
5 - Foxcatcher, Interstellar, The Theory of Everything, Whiplash. T/Ch


comments powered by Disqus