Gjermania nė kah tė kundėrt nga Eurozona
Ndjeshmėria ekonomike nė Gjermani pėr muajin Janar tė kėtij viti, ėshtė regjistruar mbi pritshmėritė e analistėve.
Kėshtu, ky indeks ka prekur nivelin e 48.4 pikė, duke rrėzuar projeksionet e mėparshme tė cilat flisnin pėr 40 pikė. Nė muajin Dhjetor tė vitit tė shkuar ky indeks ishte regjistruar nė 34.9 pikė. Muaji Janar shėnon rritjen e tretė me rradhė, si dhe nivelin mė tė lartė qė prej muajit Shkurt tė vitit tė shkuar.
Kėto tė dhėna pozitive vijnė vetėm dy ditė pėrpara mbledhjes sė shumėpritur tė Bankės Qendrore Europiane e cila pritet tė ndryshojė kursin e politikave monetare nėpėrmjet aplikimit tė programit tė lehtėsimit sasior nė shkallė tė gjerė.
Sipas analistėve me shumė gjasa Banka Qendrore Europiane do tė fillojė zbatimin e programit tė blerjes sė bonove qeveritare nė mėnyrė qė tė nxisė rritjen dhe tė eleminojė situatėn e deflacionit nė Eurozonė.
Sipas institutit tė kėrkimeve ekonomike nė Gjermani, rėnia e ēmimit tė naftės dhe zhvlerėsimi i Euros kanė pasur kontributin mė tė madh nė rritjen e kėtij indeksi, pasi nxisin nė mėnyrė domethėnėse eksportuesit e mėdhenj nė vend.
Ndėrkohė qė javėt e para tė kėtij viti janė karakterizuar nga njė treg europian nė luhatje dhe nė konfuzion pėr shkak tė zgjedhjeve nė Greqi dhe ecurisė sė Frangės zviceriane, Gjermania duket se ka pėrqafuar njė trend krejt tė kundėrt.
comments powered by Disqus