Shtypi suedez pėr Kadarenė: Kafka shqiptar
Gazeta suedeze "Helsingborgs Dagblad" ka botuar shkrimin me titull "Kafka shqiptar", ku analizohen tre romane tė Kadaresė: "Kronikė nė gur", "Pallati i ėndrrave" dhe "Dimri i madh", tė botuar sė fundm
Ditė mė parė ėshtė bėrė e ditur se Kadare ka fituar ēmimin prestigjioz “Jerusalem Prize” pėr vitin 2015.

Octavio Paz, V. S. Naipaul, J. M. Coetzee dhe Mario Vargas Llosa e fituan "Jerusalem Prize" pėrpara se tė merrnin ēmimin Nobel.

The Jerusalem Prize for the Freedom of the Individual in Society, ėshtė njė ēmim letrar qė jepet ēdo dy vjet nga Panairi Ndėrkombėtar i Jerusalemit.
Ēmimin inaugural e ka marrė nė vitin 1963 Bertrand Russell i cili kishte fituar Nobel Prize pėr Paqe mė 1950. Octavio Paz, V. S. Naipaul, J. M. Coetzee dhe Mario Vargas Llosa tė gjithė e fituan "Jerusalem Prize" pėrpara se tė merrnin ēmimin Nobel.

Ja lista e laureatėve tė mėparshėm:

1963 : Bertrand Russell
1965 : Max Frisch
1967 : Andre Schėarz-Bart
1969 : Ignazio Silone
1971 : Jorge Luis Borges
1973 : Eugčne Ionesco
1975 : Simone de Beauvoir
1977 : Octavio Paz
1979 : Isaiah Berlin
1981 : Graham Greene
1983 : V. S. Naipaul
1985 : Milan Kundera
1987 : J. M. Coetzee
1989 : Ernesto Sįbato
1991 : Zbignieė Herbert
1993 : Stefan Heym
1995 : Mario Vargas Llosa
1997 : Jorge Semprśn
1999 : Don DeLillo
2001 : Susan Sontag
2003 : Arthur Miller
2005 : Antonio Lobo Antunes
2007 : Leszek Kolakoėski
2009 : Haruki Murakami
2011 : Ian McEėan
2013 : Antonio Muńoz Molina

Ēmimi do t'i dorėzohet Kadaresė mė 8 shkurt 2015.
comments powered by Disqus