Si tė kemi dhėmbė tė bardhė si perlė
Njė buzėqeshje shndritėse ėshtė ėndrra e tė gjithėve. Por para se t’i drejtoheni dentistit , ne ju japim disa ide pėr zbardhjen e dhėmbėve nė kushte shtėpie.
Pėrpos pastave, furēave tė dhėmbėve dhe lėngjeve dezinfektuese tė gojės, pėr tė pasur dhėmbė pėrsosmėrisht tė bardhė nė mėnyrė natyrale duhen ndjekur disa kėshilla pėr tryezėn e ushqimeve.

Soda e bukės
Soda e bukės, e pranishme nė kuzhinėn tonė ndihmon nė largimin e pllakave tė krijuara tek dhėmbėt tė cilat shkaktojnė ngjyrėn e verdhė.
▪ Mund tė pėrzieni gjysmė luge ēaji me sodė buke. Me kėtė masė lani dhėmbėt me furēė e me ujė tė ngrohtė, tamam si me pastė dhėmbėsh normale. Pėrsėriteni kėtė ritual 2 herė nė javė.
▪ Ose mund ta pėrzieni atė me lėng limoni, uthull molle ose peroksid hidrogjeni.
▪ Gjithashtu mund tė pėrzieni njė lugė sodė buke me njė tjetėr me peroksid hidrogjeni. Masėn e hidhni nė njė gotė me ujė tė ftohtė dhe me tė shpėlani gojėn 2-3 herė nė ditė.

Lėkurė portokalli
Pastrimi i rregullt i dhėmbėve me lėkurė tė freskėt portokalli redukton akumulimin e papastėrtive.
Si ta pėrdorni?
▪ Para se tė flini, merrni pak lėkurė portokalli dhe me tė fėrkoni dhėmbėt tuaj. Vitamina C dhe kalciumi qė ajo pėrmban do tė luftojė mikroorganizmat pėrgjatė natės.
▪ Pėrsėriteni pėr disa javė dhe shikoni rezultatet.

Peroksid hidrogjeni
Efektet e peroksidit tė hidrogjenit janė dhėmbė tė bardhė si perlė, pėrsėri.
▪ Bėni gargarė me kėtė lėndė, por sigurohuni qė mos ta pėrcillni.
▪ Gjithashtu mund tė krijoni njė masė me peroksid hidrogjeni sė bashku me sodė buke, tė cilėn mund ta pėrdorni si pastė dhėmbėsh. Me vonė lajini dhėmbėt mė njė pastė normale.

Pėrdorimi i tepėrt i peroksidit tė hidrogjenit mund tė krijojė irritim tė mishrave tė dhėmbėve, kėshtu qė ju rekomandojmė qė tė mos abuzoni.

Limon
Vitamina C dhe acidet qė limoni pėrmban janė shumė tė pėrshtatshėm pėr tė larguar pllakėzat nga dhėmbėt tuaj. Mund ti pėrdorni lėngun, por edhe direkt lėkurėn e tij.
▪ Pėrzieni pak lėng limoni me kripė
▪ Aplikojeni atė tek dhėmbėt e zverdhur dhe e lini pėr pak minuta. Mė pas shpėlajeni gojėn me ujė tė ngrohtė.
▪ Pėrsėriteni dy herė nė ditė pėr dy javė pėr rezultate mė tė mira.

Kripė
Kripa ėshtė njė prej agjentėve pastrues mė tė rėndėsishėm dentar pėrdorur prej dekadash, shkruan Anabel. Ajo ndihmon nė rikuperimin e mineraleve tė humbura prej dhėmbėve dhe rigjenerimin e ngjyrės sė bardhė tė tyre.
▪ Mund ta pėrdorni nė vend tė pastės sė dhėmbėve ēdo mėngjes e mė vonė ta shpėlani
▪ Ose mund ta pėrzieni me sodė buke e lehtė tė fėrkoni dhėmbėt.

Kujdes: Mos i fėrkoni dhėmbėt me forcė kur pėrdorni kėtė pėrzierje sepse mund tė shkaktojė irritime nė mishrat e dhėmbėve ose dėmtime.
comments powered by Disqus