Pijet qė shtojnė rrezikun pėr infarkt
​Pijet energjike dhe ato me gaz janė garante pėr shtimin e rrezikut tė infarktit. Kjo pasi pėrmbajnė njė sasi tė madhe sheqeri dhe kafeine, elementė tejet tė rrezikshėm pėr shėndetin.
“Nė total 95 persona kanė shfaqur simptoma kardiovaskulare, 74 psikiatrike dhe 57 neurologjike dhe shumė prej tyre kanė konsumuar mė shumė se njė pije brenda ditės.

Brenda njė viti janė shėmuar 8 viktima si pasojė e infarktit tė lidhur me konsumin e pijeve energjike dhe me gaz tė cilat u kanė shkaktuar aritmi dhe hipertension”, shprehen studiuesit amerikan tė American Hearth Association, duke cituar njė studim tė shtrirė gjatė njė viti.

Studiuesit kėshillojnė reduktim tė konsumit tė tyre, pasi thuhet se pavarėsisht moshės pijet energjike rrisin presionin e gjakut dhe rrahjet e zemrės, ndaj duhen konsumuar me masė. Po ashtu thuhet se edhe personat qė nuk pinė kafeinė por konsumojnė pije energjike rrezikojnė nga shtimi i presionit tė gjakut.
comments powered by Disqus