Barcelona ėshtė finalistja e parė e Ligės sė Kampionėve
Barcelona ėshtė finalistja e parė e Ligės sė Kampionėve pėr sezonin 2014/2015.
Barcelona ėshtė finalistja e parė e Ligės sė Kampionėve pėr sezonin 2014/2015. Skuadra e Luis Enriques, ia ka dalė qė tė kalojė pengesėn e quajtur Bayern Munchen, qė pėr trajner ka Pep Guardiolan.
Bayerni edhe pse nė ndeshjen e dytė gjysmėfinale ia doli tė mund Barcelonėn 3:2, kjo nuk i mjaftoi pėr tė kaluar nė finale, pasi qė katalanėt ndeshjen e parė nė Camp Nou, e patėn fituar me rezultat tė thellė 3:0.
Kalimi nė finale i Barcelonės, ėshtė njė sukses i madh pėr Luis Enriquen, qė e arrin kėtė, nė vitin e parė tė drejtimit tė skuadrės lidere nė La Liga.
Duke qenė nė disavantazh prej tre golave, tė pėrzgjedhurit e Pep Guardiolas, e dinin mirė se portėn e Barcelonės duhej atakuar nga minuta e parė, pėr tė gjetur sa mė parė golin e epėrsisė.
Dhe atė qė e kėrkuar, bavarezėt e arritėn, duke kaluar nė epėrsi qė nė minutėn e 8’, ma anė tė mbrojtėsit marokenė, Benatia, qė shėnoi gol tė bukur me kokė.

Por festa e kėtij goli, nuk zgjati mė shumė se tetė minuta, pasi qė Neymar, nė minutėn e 15’, riktheu baraspeshėn nė rezultat, pėr t’ia bėrė edhe mė tė vėshtirė punėn kampionit gjerman.
E pikėrisht Neymar, pas njė asistimi tė mrekullueshėm tė marrė nga Suarezi, i dha edhe njė goditje tė rėndė vendasve, duke shėnuar pėr 1:2, nė minutėn e 29’.

Pas pranimit tė golit tė dytė, Bayerni pati njė rast ideal shėnimi, kur njė goditje tė Lewandowskit, nga vija e portės, e largoi portieri Ter Stegen, qė nė pjesėn e parė, realizoi njėrėn ndėr paraqitjet mė tė mira tė sezonit.
Me rezultat 1:2, skuadrat shkuan nė pushim.
Nėse jo kualifikimin, Bayern Munchen e kėrkoi me ēdo kusht fitoren nga kjo ndeshje, dhe nė pjesėn e dytė, nisėn sulmet drejt portės sė Ter Stegen.
Luhej minuta e 59’, dhe Roberto Lewandowski, bėri disa lėvizje tė mira para mbrojtjes sė Barcelonės, pėr tė dėrguar topin nė rrjet, pėr 2:2.
Bayerni pas golit tė dytė, insistoi nė pėrmbysjen e rezultatit, dhe nė minutėn e 74’, arriti tė dalė pėrsėri nė epėrsi prej 3:2, duke shėnuar me anė tė Thomas Muller.
Dhe deri nė fund tė ndeshjes, rezultati mbeti i pandryshuar, Barcelona kalon nė finale tė Ligės sė Kampionėve.
Barcelona nė finalen e 6 qershorit nė Berlin, do tė presė fituesin e gjysmėfinales tjetėr mes Real Madridit dhe Juventusit, qė luhet nesėr nė Santiago Bernabeu, pėr tė kėrkuar titullin e pestė tė kėsaj gare tė madhe evropiane nė histori tė klubit.
Hera e fundit qė Barcelona luajti njė finale tė Ligės sė Kampionėve, ishte ajo e vitit 2011, ku nėn drejtimin e Pep Guardiolas, pati mundur Manchester Unitedin e Alex Fergusonit./
comments powered by Disqus