Barcelona janė mbretėrit e Evropės
FC Barcelona ka arritur qė pėr herė tė pestė nė historinė e klubit ta fitojė Ligėn e Kampionėve.
Katalanasit nė finalen e Berlinit mposhtėn Juventusin me rezultat 3:1. Italianėt e filluan furishėm takimin, por furinė e ndali Ivan Rakitic, i cili nė minutėn e 4' shėnoi golin e epėrsisė sė Barcelonės njėkohėsisht goli i katėrt mė i shpejtė nė historinė e Ligės sė Kampionėve. Nė vijim tė ndeshja Barcelona ishte dominante nė fushė, ēka e vėrtetonė edhe posedimi topit qė ishte bindshėm nė favorin e Blaugranasve. Nė gjysmėn e dytė ndeshja mori kahje tjetėr. Nė minutėn e 55' ish-madrileni, Alvaro Morata ēoi nė festė italianėt duke barazuar gjithēka. Pas barazimit Juventusi kontrolloi ndeshjen, por pas njė kundėrsulm vrasės nė krye me gjeniun Lionel Messi, ishte Luis Suarez qė e shfrytėzoi mjaft mirė goditjen e fortė tė argjentinasit dhe kėsisoji nė minutėn e 68' Barcelona po udhėheqte sėrish. Nė minutėn e 71' Neymar shėnoi pėr 3:1, por goli u anulua pasi braziliani e preku topin me dorė dhe gjyqtari pranė portės e vėrejti mjaft mirė. Nė minutat nė vijim Juventusi u tregua i rrezikshėm nga njė goditje nga kėndi por fati ishte me Ter Stegen. Nė fund Neymar vulosi rezultatin 3:1 dhe Barcelona arriti ta fitojė tripletėn pėr herė tė dytė, pas vitit 2009 me Guardiolėn.
comments powered by Disqus