Bukuroshet shqiptare finaliste nė “Miss Zvicra 2015”
Ėshtė bėrė e pashmangshme pjesėmarrja e vajzave shqiptare nė garat e bukurisė nė Zvicėr.
Ėshtė bėrė e pashmangshme pjesėmarrja e vajzave shqiptare nė garat e bukurisė nė Zvicėr.
Nė spektaklin mė tė njohur tė bukurisė nė Zvicėr “Miss Zvicra 2015” edhe kėtė vit nė mesin e finalisteve janė edhe dy shqiptare. Sindi Arifi dhe Nasibe Ali janė pėrzgjedhur nė mesin e 12 bukurosheve pėr tė konkurruar pėr kurorėn e “Miss Zvicra 2015”, njofton “albinfo.ch”.
Sindi Arifi me prejardhje nga Mali i Zi tashmė ėshtė emėr i njohur pėr mediat zvicerane dhe gjasat pėr tė pasur sukses janė shumė tė mėdha. Nė vitin 2014 ajo u zgjodh “Miss Zvicra Romande” ndėrkohė qė ėshtė i njohur edhe talenti i saj pėr muzikė.
Nė moshėn 16 vjeēare ajo ka filluar tė luaj me piano dhe kitarė. Pas kurorės sė fituar nė “Miss Zvicra Romande”, ēmim ky pėr pjesėt zvicerane franceze, Sindi ėshtė marrė edhe me modelim ku ka reklamuar pėr firma tė njohura nė Zvicėr dhe jashtė saj. Sindi ėshtė anėtare e “Fondation Enfants Papillons” dhe banon nė Martigny, kanton Wallis.
Hobi i Sindit ėshtė volejbolli, muzika, modelimi dhe muzika, kurse qė pesė vite ėshtė nė lidhje mė tė dashurin e saj Alvaron.
Babai i Sindit ėshtė mysliman, i dashuri i saj katolik, femrat nė familje i pėrkasin fesė ortodokse, ndėrsa nė banesėn e saj qėndron njė Buddha. Cilės fe i pėrket nė fakt, Sindi?
“Feja ime ėshtė dashuria”, thotė 21 vjeēarja Arifi pėr schweizer-illustrierte.ch, transmeton “ albinfo.ch”
Pėr Sindin “albinfo.ch” ka shkruar disa herė pėr sukseset dhe angazhimet e saj nė fushėn e modės dhe tė muzikės.
Ndėrkohė njė finaliste tjetėr qė ėshtė kandidate pėr kurorėn e 2Miss Zvicra 2015” ėshtė edhe Nasibe Ali. Vajza me rrėnjė shqiptare banon nė Locarno tė Tesinės. Nasibja punon si shitėese e kėpucėve nė “Manor”, ndėrsa pas punės ajo del tė vrapojė pėrskaj liqenit kurse dėgjon edhe kėngėtaren e saj tė preferuar Rihannen. Kohėn e lirė e kalon duke u marrė me aktivitete tė modės ndėrsa njė kohė tė madhe e kalon edhe me tė dashurin e saj, Edman.
Nasibja ėshtė person optimist qė edhe nė situatat mė tė vėshtira ajo shikon vetėm anėt pozitive.
“Pėr mė tepėr unė jam njė person qė me shumė dėshirė kujdesem dhe vetėflijohem pėr tė tjerėt”, ka thėnė ajo. Model tė jetės sė saj 19 vjeēarja shqiptare ka thėnė se e ka babain e saj.
Finalja e “Miss Zvicra 2015” do tė mbahet me 7 nėntor nė Bazel. Vitin e kaluar vendin e tretė tė “Miss Zvicra 2014” e kishte zėnė, shqiptarja Saranda Maliqi.
comments powered by Disqus